| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 pc per day |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | pallet |
| Product Name | 2*1*1 M 80*100 Mm Wire Mesh Gabion Stone Cage For Flood Control Land Reconstruction |
| Key Words | gabion retaining wall |
| Advantage | Flood Control Retaining Wall |
| Processing Service | Double Twist |
| Wire Surface Treatment | Hot-dipped Galvanized |
| Mesh Panel Size | 2x1x1m, 3x1x1m, 4x1x1m |
| Selvedge Wire Diameter | 3.4-4.0mm |
| Mesh Size | 60x80mm, 80x100mm, 100x120mm |
| Packing | Pallet |
| Coating | PVC Coated or Galvanized |
| Brand Name | KN |
| Model Number | gabion retaining wall |
| Certification | CE ISO SGS COC PVOC |
| Place of Origin | CN |
View Detail Information
Explore similar products
Hot Dipped Galvanized Gabion Mesh Retaining Wall Made from Galvanized Wire
Galvanized Wire Gabion Retaining Wall Durable Three Twist Weaving Type 2.2mm
China Gabion Low Price Hot Dip Galvanized 80*100mm Hexagonal PVC Gabion Boxes
Q 195 Steel Wire Gabion Basket with 60×80mm Mesh Hole for River Bank Protection
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 1000 pc per day |
| Delivery Time | 15 work days | Packaging Details | pallet |
| Product Name | 2*1*1 M 80*100 Mm Wire Mesh Gabion Stone Cage For Flood Control Land Reconstruction | Key Words | gabion retaining wall |
| Advantage | Flood Control Retaining Wall | Processing Service | Double Twist |
| Wire Surface Treatment | Hot-dipped Galvanized | Mesh Panel Size | 2x1x1m, 3x1x1m, 4x1x1m |
| Selvedge Wire Diameter | 3.4-4.0mm | Mesh Size | 60x80mm, 80x100mm, 100x120mm |
| Packing | Pallet | Coating | PVC Coated or Galvanized |
| Brand Name | KN | Model Number | gabion retaining wall |
| Certification | CE ISO SGS COC PVOC | Place of Origin | CN |
| High Light | wire mesh gabion stone cage ,gabion retaining wall for flood control ,80x100 mm gabion cage | ||
Our gabion retaining wall offers ultimate stability and eco-friendly erosion control.
Weaving: Galvanized steel wire is woven into double-twisted hexagonal mesh.
Assembly: Mesh forms rugged baskets, later filled with durable stones.
Erosion Control: Riverbank protection and flood defense.
Infrastructure: Slope stabilization and highway retaining.
Landscaping: Aesthetic backyard walls and architectural features.
| Material | Galvanized Iron Wire |
|---|---|
| Type | Weave Wire Mesh |
| Primary Application | Gabions |
| Selling Units | Single item |
| Package Size | 100×100×5 cm |
| Gross Weight | 1.250 kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2013
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei KN Wire Mesh Co., Ltd, was established in 2013, is a professional manufacturer engaged in the research, development, production, sale and service of Defensive barrier, Welded Gabion Box, Wave Gabion Basket , Gabion Mattress. We are located in Anping county hengshui city with convenient transpo... Hebei KN Wire Mesh Co., Ltd, was established in 2013, is a professional manufacturer engaged in the research, development, production, sale and service of Defensive barrier, Welded Gabion Box, Wave Gabion Basket , Gabion Mattress. We are located in Anping county hengshui city with convenient transpo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!