| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10000 Sets |
| Delivery Time | 5-7days |
| Packaging Details | BY Pallets |
| Model Numbe | Gabion Wire Mesh |
| Material | Galvanized Iron Wire, Galvanized Iron Wire |
| Type | Welded Mesh Weave Mesh |
| Application: | Gabions |
| Hole Shape | Hexagonal |
| Wire Gauge | 2.0-4.0mm |
| Surface treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Usage: | Garden Decoration |
| Opening size | 60x80 80x100 80x120 100x120 |
| Certificate | ISO9001 |
| Brand Name | Zhuoda |
| Model Number | ZD-01 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | Anping China |
View Detail Information
Explore similar products
Hexagonal 2mx1mx1m Welded Mesh Gabion Baskets
Galvanized Iron Weaved Gabion Wire Mesh For River Bank
Q195 Low Carbon Iron 120*150 Gabion Retaining Wall
Protection Steel Wire Galvanised Gabion Baskets
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 10000 Sets |
| Delivery Time | 5-7days | Packaging Details | BY Pallets |
| Model Numbe | Gabion Wire Mesh | Material | Galvanized Iron Wire, Galvanized Iron Wire |
| Type | Welded Mesh Weave Mesh | Application: | Gabions |
| Hole Shape | Hexagonal | Wire Gauge | 2.0-4.0mm |
| Surface treatment | Hot Dipped Galvanized | Usage: | Garden Decoration |
| Opening size | 60x80 80x100 80x120 100x120 | Certificate | ISO9001 |
| Brand Name | Zhuoda | Model Number | ZD-01 |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | Anping China |
| High Light | Riverside Reinforce Dia 5.5mm Gabion Wire Mesh ,Dia 5.5mm Gabion Wire Mesh ,Dia 5.5mm Gabion Box | ||
Project Riverside Reinforce Galvanized Gabion Wire Mesh For Flood Prevent
Gabion Wire Mesh Introduction:
Gabion Box are multiple twisted hexagonally woven galvanized or PVC coated steel wire mesh. Compartmented baskets with a rectangular box shape. Filling with stones. In order to reinforce the structure, its edges with a wire having a thicker diameter than the mesh wire. Gabion boxes be divided into cells by diaphragms at every 1 meters.
Gabion Wire Mesh specificaiton
| Materials | welded wire mesh panel and galvanized springs |
| wire dia | 1.5mm-5.5mm |
| Zinc coating | 250--500g/m2 |
| Surface treatment | hot dipped galvanized, elelctro galvanized, PVC coated etc |
| Tensile strength | 380N/mm2 - 550N/mm2 |
| Finishing | heavy duty galvanized or galfan galvanized |
| Gabion sizes | 2m*1m*1m, 3m*1m*1m, 4m*1m*1m, 5m*1m*1m, 5*1.5m*1m, 2m*1m*0.5m etc |
| Mesh type | triple twisted hexagonal , double twisted hexagonal , welded mesh etc. |
| Application | Control and guide of water or flood. Flood bank or guiding bank. Preventing of rock breaking. Water and soil protection. Bridge protection. Strengthening structure of soil. Protection engineering of seaside area |
Features of Gabions
Gabions, Structure
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller,Other
Year Established:
2007
Total Annual:
8000000-120000000
Employee Number:
220~250
Ecer Certification:
Active Member
Anping County Zhuoda Hardware Mesh Co., Ltd. established in 2007 in China. What We Do ? We are committed to making every one of your projects 100% successful. From initial concept through to advance collaboration with your project team, Zhuoda has a wealth of production expe... Anping County Zhuoda Hardware Mesh Co., Ltd. established in 2007 in China. What We Do ? We are committed to making every one of your projects 100% successful. From initial concept through to advance collaboration with your project team, Zhuoda has a wealth of production expe...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!