| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | 25days |
| Fuel | Natural gas, Biomass |
| Frequency | 50Hz, 60Hz is available on request |
| RPM | 1500/50Hz, 1800/60Hz |
| Rated Power | 400kw |
| Voltage | 400/230V, other voltage is available on request |
| Engine Brand | Yuchai |
| Engien Type | Water cooled, 6 cylinders, 4 stroke, in line |
| Alternator Brand | Meccalte, other brand is available on request |
| Alternator Type | Air cooled |
| Controller Brand | ComAp |
| Controller Options | Isolated Island or Synchronize to grid |
| Soundproof Canopy | With or Without |
| Color | White or Black, other colors is available on request |
| Emissions | available on request |
| Brand Name | SevenPower |
| Model Number | SP400N |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Chengdu,China |
View Detail Information
Explore similar products
50hz 60hz 400KW Yuchai Engine Rainproof Containerized Outdoor Silent Biomass
220V 120KW 150KVA Natural Gas Generator Set , Continuous Power Natural Gas
Mobile Portable Natural Gas Generator 40KW Powered With Converted CUMMINS Engine
60Hz 220V / 110V 70KW CNG Genset With Man Engine Soundproof Canopy Type
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Delivery Time | 25days |
| Fuel | Natural gas, Biomass | Frequency | 50Hz, 60Hz is available on request |
| RPM | 1500/50Hz, 1800/60Hz | Rated Power | 400kw |
| Voltage | 400/230V, other voltage is available on request | Engine Brand | Yuchai |
| Engien Type | Water cooled, 6 cylinders, 4 stroke, in line | Alternator Brand | Meccalte, other brand is available on request |
| Alternator Type | Air cooled | Controller Brand | ComAp |
| Controller Options | Isolated Island or Synchronize to grid | Soundproof Canopy | With or Without |
| Color | White or Black, other colors is available on request | Emissions | available on request |
| Brand Name | SevenPower | Model Number | SP400N |
| Certification | CE | Place of Origin | Chengdu,China |
| High Light | 300kw natural gas generator set ,soundproof CNG electric generator ,outdoor silent gas generator | ||
300kw 400kVA 400kw 500kVA Yuchai Weichai Baudouin Engine Rainproof Soundproof Container Outdoor Silent CNG Electric Gas Generator
For different sites, we can design the generator set in open type, in soundproof canopy, in container, skid mounted. etc....
Why choose SevenPower?
more than 20years experience in gas generator set and cogenerator. Rich experience in continuous operation. Customers needs are better known.
For more information about the Generator Set, please consult with your sales representative.Thanks.
| Item | Model | SP400N | |
| fuel | — | Natural Gas | |
| marks | — | Synchro Type | |
| Genset | electrical output(KWe) | kVA/kWe | Rated Power |
| 500/400 | |||
| frequency | Hz | 50 | |
| voltage | V | 400/230 | |
| gas inlet pressure | kPa | 4-15kpa | |
| dimensions | mm*mm*mm | depends on different design | |
| net weight | kgs | depends on different design | |
| NG consumption | m3/kW.h | 0.266 | |
| Certificate | — | CE |
On-site Picture
![]()
Our Packing
![]()
Our Hannover Exhibition
![]()
Our Showroom In Germany
![]()
Overseas Customers' Visiting
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2013
Employee Number:
40~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Chengdu Sevenpower Generating Equipment Co., Ltd is an energy saving and environmental protection high-tech enterprise specialized in gas generator,gas CHP,CCHP and diesel generator set,hybrid power system under the registered trademark WeTeam. Factory is located in Chengdu city, the technology and... Chengdu Sevenpower Generating Equipment Co., Ltd is an energy saving and environmental protection high-tech enterprise specialized in gas generator,gas CHP,CCHP and diesel generator set,hybrid power system under the registered trademark WeTeam. Factory is located in Chengdu city, the technology and...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!