| Supply Ability | 3000 Unit/Units per Month |
| Packaging Details | Tricycle fully assembled. It is fully assembled packaged in CBU. It loads 4 pcs by flatwise in a container |
| Use For | Passenger |
| Driving Type | Motorized |
| Body Type | Closed |
| Power | < 200w |
| Voltage | 12V |
| Displacement | 151 - 200cc |
| Size | 2900*1350*1800mm |
| Size(L*W*H) | 2900*1350*1800mm |
| Engine | 175ccZongshen water cooled |
| Wheel | front 130-70R-12, rear 145-70R-12 |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Battery | 12V 28AH |
| Brake | front240disc brake,rear 220disc |
| Transmission gear | 5front+1reverse gear |
| Front Shock | 43 hydraulic damping |
| Rear bridge | 4hole,semi floating, 220pot |
| Max speed | 80km/h |
| Port | QINGDAO PORT |
| Certification | CCC,ISO9001:2000 |
| Brand Name | YAOLON |
| Place of Origin | Henan, China |
View Detail Information
Explore similar products
Mototaxi Petrol 2.7m *1.3m*1.8m Motorized Passenger Tricycle
Water Cooled Recumbent 2.7m Motorized Cargo 200cc
Mini 40012 Vacuum Tyre 12v Motorized Passenger Tricycle
150cc Full Enclosed 2.9m*1.2m*1.7m Cargo Trike Motorcycle
Product Specification
| Supply Ability | 3000 Unit/Units per Month | Packaging Details | Tricycle fully assembled. It is fully assembled packaged in CBU. It loads 4 pcs by flatwise in a container |
| Use For | Passenger | Driving Type | Motorized |
| Body Type | Closed | Power | < 200w |
| Voltage | 12V | Displacement | 151 - 200cc |
| Size | 2900*1350*1800mm | Size(L*W*H) | 2900*1350*1800mm |
| Engine | 175ccZongshen water cooled | Wheel | front 130-70R-12, rear 145-70R-12 |
| Fuel Capacity | 15 L | Battery | 12V 28AH |
| Brake | front240disc brake,rear 220disc | Transmission gear | 5front+1reverse gear |
| Front Shock | 43 hydraulic damping | Rear bridge | 4hole,semi floating, 220pot |
| Max speed | 80km/h | Port | QINGDAO PORT |
| Certification | CCC,ISO9001:2000 | Brand Name | YAOLON |
| Place of Origin | Henan, China | ||
| High Light | 175cc Motorized Passenger Tricycle ,15L Motorized Passenger Tricycle ,Three Wheel Gasoline Tricycle | ||
Our factory is 50 thousand square meters has four assembly lines, one spray paint line, one pickling and phosphating line, and one electrophoresis line
Specializing in the production and sales of electric tricycles, three-wheel motorcycle and spare parts. The products are mainly sold in 400 outlets in China, and the foreign markets are more than 20 countries in Africa, Middle East, southeast Asia, South America, etc. We have rich experience in packing,loading and delivery.
1. Professional technical team provide 24 hours services of various product questions.
2. According to your local market, customized solution & marketing plan for you expand your local market.
4. Provide training service online and offline.
5. Powerful R&D teams to satisfy customized demand,eg.: style, color, displacement etc.
6.Find the most suitable transportation company to reduce the transportation cost
1. Show process of your order by photo, video, whatsApp or Email in every 2 ~ 3 days.
2.Welcome customers or third party come to the factory for inspection.
3.Engineers available to service machinery overseas
4.More than 100 agents are distributed in various countries to ensure timely product maintenance.
5,. Easily damaged parts are in low price.customer can buy some when choosing product,or we give some to customer free of charge.
1.Can I order a sample?
A: Yes, we accept sample order.
2. Q: What's the delivery time?
A: It usually takes about 30 to 45 days.
3. Q: Which colors will be available?
A: Color is customized.
4. Q: Can I use my logo on the product?
A: Yes, we can meet your logo requirement.
5.Q: Can I customized the tricycle?
A: We can refit the model to meet your requirement.
6. Q: Are you trading company or factory?
A: We are original factory .
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Employee Number:
400~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
The production capacity is 0.2 million sets per year. Nowadays, there are over 100 kinds of main products (110,125,150,175 and 200) in five series, all of which have been spread over each region in homeland and the sale volume is placed on the top in the same profession The production capacity is 0.2 million sets per year. Nowadays, there are over 100 kinds of main products (110,125,150,175 and 200) in five series, all of which have been spread over each region in homeland and the sale volume is placed on the top in the same profession
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!