| Use For | Passenger |
| Driving Type | Motorized |
| Body Type | Closed |
| Power | < 200w |
| Voltage | 12V |
| Displacement | 151 - 200cc, 150cc/175cc/200cc |
| Size | 3000mm*1300mm*1770mm |
| Engine | water cooled single cylinder,4stroke |
| Wheel | 400-12three wheel exchange |
| Brake | front drum brake,rear drum brake |
| Transmission gear | 5frontgear+1reverse gear |
| Front Shock | 43with spring and bone |
| Rear axle | 5 holes full suspension |
| Max speed(km/h) | 80km/h |
| Loading capacity | 5-7 passengers |
| Product name | TAXI1 |
| Selling Units | Single item |
| Single package size | 300X130X177 cm |
| Single gross weight | 450.000 kg |
| Package Type | It is fully assembled packaged. It loads 9 pcs by vertically loading way in a container. it loads 4 pcs by flatwise in a container It loads 30units in CKD |
| Certification | CCC , ISO9001:2000 |
| Brand Name | ZHUFENG |
| Place of Origin | Henan, China |
View Detail Information
Explore similar products
Mototaxi Petrol 2.7m *1.3m*1.8m Motorized Passenger Tricycle
Water Cooled Recumbent 2.7m Motorized Cargo 200cc
Mini 40012 Vacuum Tyre 12v Motorized Passenger Tricycle
150cc Full Enclosed 2.9m*1.2m*1.7m Cargo Trike Motorcycle
Product Specification
| Use For | Passenger | Driving Type | Motorized |
| Body Type | Closed | Power | < 200w |
| Voltage | 12V | Displacement | 151 - 200cc, 150cc/175cc/200cc |
| Size | 3000mm*1300mm*1770mm | Engine | water cooled single cylinder,4stroke |
| Wheel | 400-12three wheel exchange | Brake | front drum brake,rear drum brake |
| Transmission gear | 5frontgear+1reverse gear | Front Shock | 43with spring and bone |
| Rear axle | 5 holes full suspension | Max speed(km/h) | 80km/h |
| Loading capacity | 5-7 passengers | Product name | TAXI1 |
| Selling Units | Single item | Single package size | 300X130X177 cm |
| Single gross weight | 450.000 kg | Package Type | It is fully assembled packaged. It loads 9 pcs by vertically loading way in a container. it loads 4 pcs by flatwise in a container It loads 30units in CKD |
| Certification | CCC , ISO9001:2000 | Brand Name | ZHUFENG |
| Place of Origin | Henan, China | ||
| High Light | 450kg Motorized Passenger Tricycle ,200w Open Motorized Passenger Tricycle ,1.3m tricycle for adults motorized | ||
2) red,yellow,blue,white,green.color is customized.
3) 3000m*1300m*1770m ,3 seats lines ,big space.
4) dashboard with fuel indicator,MP3+Radio; speakers;rearview mirror; electric fan.Luxury interior
Meter: dashboard with fuel indicator
Turning mode: handbar
Others: MP3+Radio; speakers;rearview mirror; electric fan.
Seat: Deluxe leather wide seats/three seat lines/
Size of seat: 1230mm*400mm
Loading ability: 5-7 persons
Roof: waterproof leather cloth,high roof
Roof rack: Stainless steel frame
Others: Plastic armrest
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Employee Number:
400~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
The production capacity is 0.2 million sets per year. Nowadays, there are over 100 kinds of main products (110,125,150,175 and 200) in five series, all of which have been spread over each region in homeland and the sale volume is placed on the top in the same profession The production capacity is 0.2 million sets per year. Nowadays, there are over 100 kinds of main products (110,125,150,175 and 200) in five series, all of which have been spread over each region in homeland and the sale volume is placed on the top in the same profession
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!