| Supply Ability | 1000 Unit/Units per Month |
| Packaging Details | Package in CKD:27units in 40HQ container Package in CBU:4units in 40HQ container |
| Use For | Passenger |
| Driving Type | Electric |
| Body Type | Open |
| Power | > 800W |
| Voltage | 60V |
| Size | L3010 * W1300 * H1800mm, L3010 * W1300 * H1800mm |
| Motor | 60v 1500w/3000w sine wave booster motor |
| Rear axle | booster rear axle |
| Loading capacity | 5-7persons |
| Wheel | 450-10 vacuum tire,Aluminum alloy ring |
| The brake | front hand disc brake,rear foot disc brake |
| Mileage | 80-120km/one charge(depend on battery) |
| Max speed(km/h) | 60km/h |
| Features | Full intelligent digital instrument panel |
| Product Name | SHUANGKE |
| Port | qingdao port |
| Certification | CCC,ISO9001:2000 |
| Brand Name | YAOLON |
| Place of Origin | china(mainland) |
View Detail Information
Explore similar products
Reverse Motorcycles 24.5X11X17m Electric Passenger Tricycle
Fat Tire 500w 48V Electric Vehicles For Adults
Bajaj Auto Rickshaw 48V Electric Passenger Tricycle
Handicapped Enclosed 3KW Mini Electric Cars For Adults
Product Specification
| Supply Ability | 1000 Unit/Units per Month | Packaging Details | Package in CKD:27units in 40HQ container Package in CBU:4units in 40HQ container |
| Use For | Passenger | Driving Type | Electric |
| Body Type | Open | Power | > 800W |
| Voltage | 60V | Size | L3010 * W1300 * H1800mm, L3010 * W1300 * H1800mm |
| Motor | 60v 1500w/3000w sine wave booster motor | Rear axle | booster rear axle |
| Loading capacity | 5-7persons | Wheel | 450-10 vacuum tire,Aluminum alloy ring |
| The brake | front hand disc brake,rear foot disc brake | Mileage | 80-120km/one charge(depend on battery) |
| Max speed(km/h) | 60km/h | Features | Full intelligent digital instrument panel |
| Product Name | SHUANGKE | Port | qingdao port |
| Certification | CCC,ISO9001:2000 | Brand Name | YAOLON |
| Place of Origin | china(mainland) | ||
| High Light | 60km/H passenger tricycles motorized ,3000w passenger tricycles motorized ,1000m/min trike with passenger seat | ||
| Vehicle dimensions | L3010 * W1300 * H1800mm |
| Motor | 60v 1500w/3000w sine wave booster motor |
| Weight(battery free) | 490 kg |
| Tire size | 450-10 vacuum tire,Aluminum alloy ring |
| Battery choice | 60v,45ah/58ah/100ah Lead or lithium batteries |
| Color choice | red/white/yellow/blue/or customize |
| The brake | front hand disc brake,rear foot disc brake |
| Damping mode | Front:airbag cylinder shock Rear:booster rear axle |
| Max speed | 50 km/h |
| Mileage | 80-120km/one charge(depend on battery) |
| Capacity | 5-7persons |
| Driver seat size | 800mm*350mm |
| Instrument table and driver seat distance | 320 mm |
| First line passenger seat size | 950mm*300mm |
| Distance between passenger seat | 460 mm |
| Second line passenger seat size | 1100mm*400mm |
| Height from the ground | 270mm |
| Features:Full intelligent digital instrument panel, with Bluetooth, USB, radio, movie, photo album, music, multi-language switching, cumulative odometer, precise speedometer and other functions. wiper, spare tire | |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2011
Employee Number:
400~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
The production capacity is 0.2 million sets per year. Nowadays, there are over 100 kinds of main products (110,125,150,175 and 200) in five series, all of which have been spread over each region in homeland and the sale volume is placed on the top in the same profession The production capacity is 0.2 million sets per year. Nowadays, there are over 100 kinds of main products (110,125,150,175 and 200) in five series, all of which have been spread over each region in homeland and the sale volume is placed on the top in the same profession
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!