| Battery Type | LiFePO4 |
| Dimension (L*W*H) | 600*600*2100mm(23.62*23.62*82.68in) |
| Weight | 350KG(771.62lb) |
| Communication Port | RS485, CAN, RS-232 |
| Protection Class | IP20 |
| Grid connection | Off grid |
| Cooling | AIR COOLING |
| Model Number | GBSFP38450U |
| Brand Name | GBS |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
View Detail Information
Explore similar products
Telecom UPS Solar System Lithium Battery 60Ah Rechargeable Deep Cycle CE
Customized UPS Lithium Battery 100Ah 12V UPS Rechargeable Battery High Efficient
60Ah High Rate Discharge UPS Lithium Battery Packs / Lifepo4 Lithium Ion Battery
LiFePO4 300Ah Lithium Ion Battery Pack For EV / UPS / AGV Environment Friendly
Product Specification
| Battery Type | LiFePO4 | Dimension (L*W*H) | 600*600*2100mm(23.62*23.62*82.68in) |
| Weight | 350KG(771.62lb) | Communication Port | RS485, CAN, RS-232 |
| Protection Class | IP20 | Grid connection | Off grid |
| Cooling | AIR COOLING | Model Number | GBSFP38450U |
| Brand Name | GBS | Place of Origin | Zhejiang, China |
| High Light | 384V LiFePO4 server UPS battery ,50Ah rack-mounted energy storage battery ,CAN communication off-grid UPS battery | ||
| Battery Type | LiFePO4 |
| Grid Connection | Off Grid |
| Model Number | GBSFP38450U |
| Dimension (L*W*H) | 600*600*2100mm |
| Weight | 350KG |
| Communication Port | RS485, CAN, RS-232 |
| Protection Class | IP20 |
| Cooling | Air Cooling |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2007
Total Annual:
46 million-50 million
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 2007, Zhejiang GBS Energy Co., Ltd. is a national high-tech lithium battery manufacturer who specializes in developing and producing LiFePO4 battery and battery system integration. Our company owns the unique production process and battery pack technique, achieves more than 50 inventi... Established in 2007, Zhejiang GBS Energy Co., Ltd. is a national high-tech lithium battery manufacturer who specializes in developing and producing LiFePO4 battery and battery system integration. Our company owns the unique production process and battery pack technique, achieves more than 50 inventi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!