| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| Model | OK-AL-250 |
| Machine Dimension | 1150×880×1200 mm |
| Conveyor Height | 900±30 mm |
| Power Supply | 220V / 0.35KW |
| Magazine Change Time | Approx. 20s |
| Track Type | Single Track |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. |
| Model Number | OK-AL-250 |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | Mainland China |
View Detail Information
Explore similar products
SMT L-type PCB Unloader / Down Loader / Magazine Collector
SMT Parallel Transfer Machine
SMT L-type PCB Unloader with Rear Magazine Exit
High-Speed SMT Pick-and-Place Integrated Machine
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| Model | OK-AL-250 | Machine Dimension | 1150×880×1200 mm |
| Conveyor Height | 900±30 mm | Power Supply | 220V / 0.35KW |
| Magazine Change Time | Approx. 20s | Track Type | Single Track |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. | Model Number | OK-AL-250 |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | Mainland China |
| High Light | SMT PCB loader automatic ,PLC control PCB board loader | ||
SMT PCB Board Loader / Automatic Feeder (OK-AL Series)
Specifications
| Model | PCB Width | PCB Length | Magazine Size | Machine Size |
|-------|-----------|------------|---------------|--------------|
| OK-AL-250 | 50-250mm | Max 350mm | 355*320*563mm | 1150*820*1300mm |
| OK-AL-330 | 50-330mm | Max 450mm | 460*400*563mm | 1270*850*1300mm |
| OK-AL-390 | 50-390mm | Max 500mm | 535*460*570mm | 1550*950*1300mm |
| OK-AL-460 | 50-460mm | Max 530mm | 535*530*570mm | 1550*950*1300mm |
Standard Parameters (OK-AL-250 for reference)
Conveyor Height: 900±30mm
Power Supply: 220V / 0.35KW
Air Pressure: 4-6bar
Weight: 150kg
Conveyor Direction: Left-Right / Right-Left Optional
Magazine Change Time: ~20s
Track Type: Single Track
Features
1. Closed sheet metal + aluminum alloy structure for high safety.
2. Stepper motor driven ball screw for stable magazine lifting.
3. PLC control system for reliable performance.
4. 10/20/30/40/50mm adjustable pitch.
5. Touch screen control with auto fault diagnosis.
6. 3-point pneumatic clamping for accurate magazine positioning.
7. Handwheel adjustable width mechanism.
8. Multi-alarm function (sound/light + touch screen prompt).
9. Standard SMEMA communication interface.
10. Anti-push protection system to reduce PCB damage.
Applications
Front-end feeding for SMT production lines (connect with solder paste printers, pick-and-place machines).
DIP production line feeding (for wave soldering).
Automatic feeding for testing & packaging equipment (ICT, FCT testers, etc.).
| Item | Specification |
|---|---|
| Model | OK-AL-250 |
| Machine Dimension | 1150×880×1200 mm |
| Conveyor Height | 900±30 mm |
| Magazine Size | 355×320×563 mm |
| Applicable PCB Size | Max Width 250mm, Max Length 350mm |
| Power Supply | 220V / 0.35KW |
| Conveyor Direction | Right-Left / Left-Right Optional |
| Magazine Change Time | Approx. 20s |
| Magazine Configuration | 1 working magazine + 1 standby magazine |
| Air Pressure | 4-6 bar |
| Machine Weight | 150 kg |
| Track Type | Single Track |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
90~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int... Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!