| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| Conveying Height | 900±30mm |
| Power Supply | 220V/0.35KW |
| Conveying Direction | Left & Right Bidirectional Switchable |
| Magazine Change Time | Approx. 20s |
| Working Mode | 1 Working Magazine + 1 Spare Magazine |
| Working Air Pressure | 4-6bar |
| Machine Weight | 325kg |
| Structural Configuration | Front Fixed Edge, Single-track Design |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. |
| Model Number | OK-XS-330 |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | Mainland China |
View Detail Information
Explore similar products
CCS Handheld Hot Riveting Machine
Single-track NGOK Automatic Sorting Machine for PCB Circuit Boards with Fully
Dual-track NGOK Automatic Sorting Machine with Adjustable Width for Various PCB
SMT Fully Automatic PCB Flipping Machine with 90°/180°/360° Multi-Angle Turning
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| Conveying Height | 900±30mm | Power Supply | 220V/0.35KW |
| Conveying Direction | Left & Right Bidirectional Switchable | Magazine Change Time | Approx. 20s |
| Working Mode | 1 Working Magazine + 1 Spare Magazine | Working Air Pressure | 4-6bar |
| Machine Weight | 325kg | Structural Configuration | Front Fixed Edge, Single-track Design |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. | Model Number | OK-XS-330 |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | Mainland China |
| High Light | Bidirectional Switchable SMT Conveyor ,Touchscreen Operation PCB Loading Machine ,Pneumatic Three-Point Positioning Automatic Board Feeding Equipment | ||
SMT Feeder/Conveyor Integrated Machine OK-XS Series
I. Full Specifications
OK-XS-250
Compatible PCBs: Width 50-250mm, Maximum 350mm
Material Frame Size: 355*320*563mm
Overall Machine Dimensions: 1650*820*1300mm
OK-XS-330
Compatible PCBs: Width 50-330mm, Maximum 450mm
Material Frame Size: 460*400*563mm
Overall Machine Dimensions: 1850*850*1300mm
OK-XS-390
Compatible PCBs: Width 50-390mm, Maximum 500mm
Material Frame Size: 535*460*570mm
Overall Machine Dimensions: 2200*955*1300mm
OK-XS-460
Compatible PCBs: Width 50-460mm Maximum length 530mm
Material frame size: 535*530*570mm
Overall machine size: 2200*955*1300mm
II. OK-XS-330 Core Technical Parameters
Overall machine dimensions: 1850*850*1300mm
Conveying height: 900±30mm
Power supply: 220V/0.35KW
Conveying direction: Freely switchable left and right
Frame changing time: Approximately 20 seconds
Working mode: 1 working material frame + 1 spare material frame
Working air pressure: 4-6 bar
Overall machine weight: 325kg
Structural configuration: Front fixed side, single rail design
III. Core Advantages and Selling Points
Sheet metal combined with aluminum alloy unibody molding, sturdy and durable machine body, strong safety protection
Dual feeding mode, anti-static material frame upper plate + vacuum suction plate universal, compatible with smooth plates and double-sided plates
Universal adjustable suction nozzle, flexible adjustment of suction Point-of-use design, compatible with various PCB specifications
Touchscreen operation for easy control, built-in fault diagnosis function, easy for beginners to use
Pneumatic three-point positioning clamping, precise and non-deviation-prone material frame positioning
Top-opening design, saving time and effort in daily inspection and maintenance
Multiple audible and visual alarms + screen dual alarm prompts, timely reminders of equipment abnormalities
Equipped with a stable PLC control system, low failure rate during long-term continuous operation
Standard SMEMA universal interface port, easily connecting to the entire production line
Built-in pusher protection structure, effectively protecting PCB materials and reducing production losses
IV. Application Scenarios
SMT Placement Line: Placed at the front end of the printer, automatically conveying PCBs to the placement machine for placement assembly
DIP Insertion Line: Used for front-end board feeding in the insertion process, smoothly conveying to the wave soldering machine for soldering operations
Inspection and Packaging Line: Used with inspection and packaging equipment, automatically completing the loading and unloading of PCBs
|
Model
|
OK-XS-250
|
|
Applicable PCB
|
Width 50-250mm, Max Length 350mm
|
|
Magazine Size
|
355×320×563mm
|
|
Machine Size
|
1650×820×1300mm
|
|
Model
|
OK-XS-330
|
|
Applicable PCB
|
Width 50-330mm, Max Length 450mm
|
|
Magazine Size
|
460×400×563mm
|
|
Machine Size
|
1850×850×1300mm
|
|
Model
|
OK-XS-390
|
|
Applicable PCB
|
Width 50-390mm, Max Length 500mm
|
|
Magazine Size
|
535×460×570mm
|
|
Machine Size
|
2200×955×1300mm
|
|
Model
|
OK-XS-460
|
|
Applicable PCB
|
Width 50-460mm, Max Length 530mm
|
|
Magazine Size
|
535×530×570mm
|
|
Machine Size
|
2200×955×1300mm
|
|
Conveying Height
|
900±30mm
|
|
Power Supply
|
220V/0.35KW
|
|
Conveying Direction
|
Left & Right Bidirectional Switchable
|
|
Magazine Change Time
|
Approx. 20s
|
|
Working Mode
|
1 Working Magazine + 1 Spare Magazine
|
|
Working Air Pressure
|
4-6bar
|
|
Machine Weight
|
325kg
|
|
Structural Configuration
|
Front Fixed Edge, Single-track Design
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
90~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int... Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!