| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| Equipment Model | Dual-track Automatic Loader |
| Overall Dimension | 1270×1600×1300mm |
| Standard Conveying Height | 900±30mm |
| Suitable Magazine Size | 460×400×563mm |
| Applicable PCB | Max Width: 330mm, Max Length: 450mm |
| Power Supply | 220V / 0.35KW |
| Conveying Direction | Left & Right Bidirectional Switchable |
| Magazine Replacement Time | Approx. 20s |
| Magazine Configuration | 1 Working Frame + 1 Standby Frame |
| Working Air Pressure | 4-6bar |
| Equipment Weight | 300kg |
| Conveying Structure | Dual-track Synchronous Conveying |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. |
| Model Number | OK-AL-330S |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | Mainland China |
View Detail Information
Explore similar products
CCS Handheld Hot Riveting Machine
Single-track NGOK Automatic Sorting Machine for PCB Circuit Boards with Fully
Dual-track NGOK Automatic Sorting Machine with Adjustable Width for Various PCB
SMT Fully Automatic PCB Flipping Machine with 90°/180°/360° Multi-Angle Turning
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| Equipment Model | Dual-track Automatic Loader | Overall Dimension | 1270×1600×1300mm |
| Standard Conveying Height | 900±30mm | Suitable Magazine Size | 460×400×563mm |
| Applicable PCB | Max Width: 330mm, Max Length: 450mm | Power Supply | 220V / 0.35KW |
| Conveying Direction | Left & Right Bidirectional Switchable | Magazine Replacement Time | Approx. 20s |
| Magazine Configuration | 1 Working Frame + 1 Standby Frame | Working Air Pressure | 4-6bar |
| Equipment Weight | 300kg | Conveying Structure | Dual-track Synchronous Conveying |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. | Model Number | OK-AL-330S |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | Mainland China |
SMT Dual-Rail Automatic Board Loading Machine 250S/330S
I. 【Dual-Rail Board Loading Machine: Two Specifications】
1. 250S Model: Compatible PCB Boards: Width 50-250mm, Maximum 350mm; Frame Dimensions: 355*320*563mm; Machine Dimensions: 1150*1500*1300mm; Inner Distance of Fixed Edge: 686mm
2. 330S Model: Compatible PCB Boards: Width 50-330mm, Maximum 450mm; Frame Dimensions: 460*400*563mm;Machine Dimensions: 1270*1600*1300mm; Inner distance of fixed edge: 866mm
II. [330S Standard Detailed Parameters]
Equipment Model: Double-rail Automatic Board Loading Machine
Dimensions: 1270×1600×1300mm
Conveyor Height: 900±30mm
Compatible Material Frame: 460×400×563mm
PCB Compatibility: Maximum board width 330mm / Maximum board length 450mm
Power Supply: 220V / 0.35KW
Conveying Direction: Freely switchable left and right directions
Frame Changing Time: Approximately 20 seconds for rapid frame changing
Frame Configuration: 1 working frame + 1 spare waiting frame
Working Air Pressure: Stable air supply of 4-6 bar
Equipment Weight: 300kg
Running Track: Dual-rail synchronous conveyor
III. Equipment Features
1. Sheet metal + aluminum alloy enclosed body, sturdy and durable, with enhanced safety protection
2. Stepper motor combined with ball screw lifting, smooth and quiet operation without jamming
3. PLC intelligent control system, stable and trouble-free for long-term continuous production
4. Multi-level adjustable lifting pitch (10/20/30/40/50mm) to adapt to various production needs
5. Touch screen intelligent control, with automatic fault detection, simple and easy to operate
6. Three-point air... 7. Dynamic positioning and clamping ensures precise and non-offset alignment of the material frame.
8. Hand-cranked screw width adjustment structure provides stable and balanced adjustment, adapting to different PCB specifications.
9. Dual alarm prompts (audio-visual + screen) provide timely warnings of equipment malfunctions.
10. Standard SMEMA universal interface allows for easy integration with the entire production line.
11. Built-in pusher protection device prevents PCB pusher breakage and reduces production losses.
IV. Application Scenarios
1. SMT assembly line: Placed before the solder paste printer, automatically supplies PCBs for assembly and soldering processes.
2. DIP insertion line: Placed at the front of the insertion station, automatically transports insertion PCBs for continuous wave soldering operations.
3. Inspection and packaging line: Equipped with ICT and FCT inspection equipment and back-end packaging equipment for automatic feeding, achieving fully automated workflow.
|
Parameter Item
|
Technical Specification
|
|
Equipment Model
|
Dual-track Automatic Loader
|
|
Overall Dimension
|
1270×1600×1300mm
|
|
Standard Conveying Height
|
900±30mm
|
|
Suitable Magazine Size
|
460×400×563mm
|
|
Applicable PCB
|
Max Width: 330mm, Max Length: 450mm
|
|
Power Supply
|
220V / 0.35KW
|
|
Conveying Direction
|
Left & Right Bidirectional Switchable
|
|
Magazine Replacement Time
|
Approx. 20s
|
|
Magazine Configuration
|
1 Working Frame + 1 Standby Frame
|
|
Working Air Pressure
|
4-6bar
|
|
Equipment Weight
|
300kg
|
|
Conveying Structure
|
Dual-track Synchronous Conveying
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
90~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int... Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!