| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| PCB Width Range | 50-280mm |
| Max PCB Length | 450mm |
| Overall Dimension(L×W×H) | 500×500×1680mm |
| Connection Height | 900±30mm (SMT Standard Line Height) |
| Power Supply | 220V / 0.35KW |
| Transmission Direction | Left/Right Bidirectional Switchable |
| Machine Weight | 130kg |
| Transmission Rail | Single Rail Stable Transmission |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. |
| Model Number | OK-6000 |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | Mainland China |
View Detail Information
Explore similar products
CCS Handheld Hot Riveting Machine
Single-track NGOK Automatic Sorting Machine for PCB Circuit Boards with Fully
Dual-track NGOK Automatic Sorting Machine with Adjustable Width for Various PCB
SMT Fully Automatic PCB Flipping Machine with 90°/180°/360° Multi-Angle Turning
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| PCB Width Range | 50-280mm | Max PCB Length | 450mm |
| Overall Dimension(L×W×H) | 500×500×1680mm | Connection Height | 900±30mm (SMT Standard Line Height) |
| Power Supply | 220V / 0.35KW | Transmission Direction | Left/Right Bidirectional Switchable |
| Machine Weight | 130kg | Transmission Rail | Single Rail Stable Transmission |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. | Model Number | OK-6000 |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | Mainland China |
| High Light | 50-280mm PCB Width Range SMT Miniature Board Loading Machine ,220V Power Supply Small Automatic PCB Feeder ,Single Rail Stable Transmission Mini Board Loading Machine | ||
SMT - Mini Board Loading Machine
I. Product Specifications
1. Small Model: Mini Board Loading Machine (Standard Version)
Compatible PCB Boards: Width 50-280mm, Maximum Length 450mm
2. Widened Model: Widened Mini Board Loading Machine (Upgraded Version)
Compatible PCB Boards: Width 50-350mm, Maximum Length 450mm
II. Technical Parameters
Applicable Models: Standard Version
Dimensions: 500*500*1680mm (L*W*H)
Matching Height: 900±30mm (Suitable for SMT standard production line height)
Compatible Boards: PCB maximum width 350mm, maximum length 450mm
Power Supply: 220V / 0.35KW (Energy Saving)
Conveyor Direction: Freely switchable left and right directions
Weight: 130kg Lightweight and not bulky
- Conveyor rail: Stable single-rail conveying
III. Equipment Features
1. Enclosed sheet metal + aluminum alloy combined structure, robust and durable, providing enhanced production safety protection.
2. Occupies only 0.2㎡, saving ultra-space, no need for material racks, flexible workshop placement without taking up much space.
3. Strong universal compatibility: Compatible with semi-automatic/fully automatic printing production lines, can feed both single and double-sided PCBs normally, automatic audible and visual alarm for missing boards.
4. High-definition touch screen intelligent control, with built-in automatic fault detection function, easy to use without professional training.
5. Automatic correction and leveling for board skew, stable feeding even with tilted boards, no board jamming or misalignment. 6. Multiple sound and light alarms + screen dual alarm prompts provide real-time alerts for equipment malfunctions, reducing downtime losses.
7. Standard universal communication port allows direct integration with standard SMT production lines.
IV. Application Scenarios
1. SMT Placement Line: Installed before the solder paste printer, automatically supplies PCB substrates, seamlessly connecting the entire placement and soldering process.
2. DIP Component Insertion Line: Located at the front of the component insertion station, automatically conveys the completed component board, connecting to the wave soldering process.
3. Testing Line: Used in conjunction with various testing equipment for front-end material feeding, automatically feeding boards to ICT online testing, FCT functional testing, and other equipment.
Parameter Item | Micro Loader (Standard Model) | Wide Micro Loader (Upgraded Model) |
PCB Width Range | 50-280mm | 50-350mm |
Max PCB Length | 450mm | 450mm |
Overall Dimension(L×W×H) | 500×500×1680mm | 500×500×1680mm |
Connection Height | 900±30mm (SMT Standard Line Height) | 900±30mm (SMT Standard Line Height) |
Power Supply | 220V / 0.35KW | 220V / 0.35KW |
Transmission Direction | Left/Right Bidirectional Switchable | Left/Right Bidirectional Switchable |
Machine Weight | 130kg | 130kg |
Transmission Rail | Single Rail Stable Transmission | Single Rail Stable Transmission |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
90~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int... Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!