| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| Equipment Type | Automatic Width-adjusting Single-track Conveyor |
| Belt Configuration | 4mm Width Belt Pulley |
| Rated Load | 2KG |
| Conveying Height | 900±50mm |
| Standard Length | 500/600/800/1000/1200/1500mm, non-standard customization available |
| Model 1 | PCB Width: 50~350mm; Dimension: 600×700×1000mm |
| Model 2 | PCB Width: 50~460mm; Dimension: 600×900×1000mm |
| Core Advantages | Auto width adjustment and easy debugging, complete specifications and customizable, stable and deviation-free conveying, seamless line docking, compact and flexible placement |
| Application Scenarios | PCB transfer, SMT mounting and assembly for electronic production lines |
| Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. |
| Model Number | OK-JBT |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | Mainland China |
View Detail Information
Explore similar products
CCS Handheld Hot Riveting Machine
Single-track NGOK Automatic Sorting Machine for PCB Circuit Boards with Fully
Dual-track NGOK Automatic Sorting Machine with Adjustable Width for Various PCB
SMT Fully Automatic PCB Flipping Machine with 90°/180°/360° Multi-Angle Turning
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS / MONTH |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden case with foam protection, suitable for sea/air freight |
| Equipment Type | Automatic Width-adjusting Single-track Conveyor | Belt Configuration | 4mm Width Belt Pulley |
| Rated Load | 2KG | Conveying Height | 900±50mm |
| Standard Length | 500/600/800/1000/1200/1500mm, non-standard customization available | Model 1 | PCB Width: 50~350mm; Dimension: 600×700×1000mm |
| Model 2 | PCB Width: 50~460mm; Dimension: 600×900×1000mm | Core Advantages | Auto width adjustment and easy debugging, complete specifications and customizable, stable and deviation-free conveying, seamless line docking, compact and flexible placement |
| Application Scenarios | PCB transfer, SMT mounting and assembly for electronic production lines | Brand Name | Okai Intelligent Technology Co., Ltd. |
| Model Number | OK-JBT | Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | Mainland China | ||
| High Light | Auto Width Adjustment SMT Single-Rail Connector ,Customizable Sizes Automatic Width Adjusting Conveyor ,Stable Deviation-Free Conveying PCB Transfer Equipment | ||
SMT Automatic Width Adjusting Monorail Connector - Customizable Sizes
I. Product Introduction
Basic Parameters
Equipment Type: Automatic Width Adjusting Monorail Connector
Belt Configuration: 4mm wide pulleys
Rated Load Capacity: 2KG
Conveyor Height: 900±50mm
Standard Length: 500/600/800/1000/1200/1500mm, non-standard customization supported
Model 1
Board Width: 50~350mm
Dimensions: 600*700*1000mm
Model 2
Board Width: 50~460mm
Dimensions: 600*900*1000mm
II. Equipment Features
Automatic width adjustment structure easily adapts to circuit boards of different widths, convenient debugging.
Multiple length specifications are available in stock, and customization is supported to suit various production line layouts.
4mm wide belt pulley drive ensures smooth and non-deviation-prone conveying with stable load-bearing capacity.
Standard conveying height allows seamless connection to upstream and downstream equipment on SMT production lines.
Compact layout, small footprint, flexible workshop placement.
III. Application Scenarios
Designed specifically for SMT automated production lines, used for inter-process circuit board transfer and conveying. Suitable for circuit board assembly, electronic surface mount technology (SMT), small electronic product processing, etc., it is a universal supporting conveying equipment for electronic manufacturing production lines.
|
Category
|
Specification & Description
|
|
Equipment Type
|
Automatic Width-adjusting Single-track Conveyor
|
|
Belt Configuration
|
4mm Width Belt Pulley
|
|
Rated Load
|
2KG
|
|
Conveying Height
|
900±50mm
|
|
Standard Length
|
500/600/800/1000/1200/1500mm, non-standard customization available
|
|
Model 1
|
PCB Width: 50~350mm; Dimension: 600×700×1000mm
|
|
Model 2
|
PCB Width: 50~460mm; Dimension: 600×900×1000mm
|
|
Core Advantages
|
Auto width adjustment and easy debugging, complete specifications and customizable, stable and deviation-free conveying, seamless line docking, compact and flexible placement
|
|
Application Scenarios
|
PCB transfer, SMT mounting and assembly for electronic production lines
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
90~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int... Guangdong Ou Kai Intelligent Technology Co., Ltd. (formerly known as Ou Kai Machinery) was established in 2008. Its location is in Dongguan City, Guangdong Province. It is a leading high-tech SMT peripheral equipment R&D and manufacturing company in China, and also a comprehensive enterprise int...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!