| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 500,000 pieces per 15–30 working days |
| Delivery Time | 20-45 work days |
| Packaging Details | 2000/Bulk Pack |
| Name | Round Hole Female Header |
| Pitch | 2.0mm |
| Structure | Single Row Round Hole |
| Rated Current | 3A |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Withstanding Voltage | 1000V AC/min |
| Insulation Resistance | ≥1000MΩ |
| Contact Resistance | ≤20mΩ |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +105℃ |
| Total Height | 7.4mm |
| Insulation Height | 2.8mm |
| Round Pin Outer Diameter | OD:0.5mm |
| Boss Outer Diameter | OD:1.14mm |
| Insulation Material | PPS |
| Terminal Material | Brass pin body, Phosphor bronze inner contact claw |
| Brand Name | SHENGRUI |
| Model Number | 204070210425411xx10101 |
| Certification | RoHS,Reach |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Single Row 2.0mm Dual Sided Machined Round Pin Header Through Hole PCB Connector
2.0mm Pitch Dual Row Pin Header, Single Insulator, 2.0mm Height
Pitch 2.00mm Pin Header Single Row 1×N Pins, Single Insulator 2.0mm Height,
Dual Row Vertical SMT Female Header 2.0mm Pitch 2.2mm Height
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 500,000 pieces per 15–30 working days |
| Delivery Time | 20-45 work days | Packaging Details | 2000/Bulk Pack |
| Name | Round Hole Female Header | Pitch | 2.0mm |
| Structure | Single Row Round Hole | Rated Current | 3A |
| Rated Voltage | 250V AC | Withstanding Voltage | 1000V AC/min |
| Insulation Resistance | ≥1000MΩ | Contact Resistance | ≤20mΩ |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +105℃ | Total Height | 7.4mm |
| Insulation Height | 2.8mm | Round Pin Outer Diameter | OD:0.5mm |
| Boss Outer Diameter | OD:1.14mm | Insulation Material | PPS |
| Terminal Material | Brass pin body, Phosphor bronze inner contact claw | Brand Name | SHENGRUI |
| Model Number | 204070210425411xx10101 | Certification | RoHS,Reach |
| Place of Origin | China |
This is a single row type 2.0mm pitch round hole female header connector. Adopts precision round pin contact structure, stable electrical conductivity and excellent plug-in performance. Widely used for PCB board connection, electronic modules, intelligent control boards and various electronic equipment internal wiring connection. Compact single-row design saves PCB layout space, ideal for mass automated assembly.
Product Features
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2010
Total Annual:
8000000-15000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Shengrui Technology Co., Ltd. was established in 2010 with a registered capital of 2 million RMB. Currently, we have more than 100 employees. We are a professional manufacturer specialized in the production and sales of terminal blocks, connectors, wiring harnesses, docking s... Dongguan Shengrui Technology Co., Ltd. was established in 2010 with a registered capital of 2 million RMB. Currently, we have more than 100 employees. We are a professional manufacturer specialized in the production and sales of terminal blocks, connectors, wiring harnesses, docking s...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!