| Certifiion | ISO/TS 16949 ISO9001 |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Delivery Time | 45 working days |
| Packaging Details | 1. 4pcs in a box, 2. 10pcs in a box 3. as required |
| Material | Nickel alloy |
| Thread | M14*1.25 |
| Reach | 19 |
| Hex | 16 |
| Seat Type | J type |
| Resistor or Non-Resistor | Resistor |
| Heat Range | 6 |
| Brand Name | TAKUMI |
| Model Number | K6RTC |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Iridium Spark Plugs M14*1.25 Thread 90919-01233 90919-01253 for Toyota Infiniti
K6RTC Accord Spark Plugs
Copper Core Auto Spark Plugs Nickel Alloy Electrode 0.8mm Gap For LAND CRUISER
41-993 12607234 Auto Iridium Spark Plug For Engines Car Parts , Long Life
Product Specification
| Certifiion | ISO/TS 16949 ISO9001 | Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Delivery Time | 45 working days | Packaging Details | 1. 4pcs in a box, 2. 10pcs in a box 3. as required |
| Material | Nickel alloy | Thread | M14*1.25 |
| Reach | 19 | Hex | 16 |
| Seat Type | J type | Resistor or Non-Resistor | Resistor |
| Heat Range | 6 | Brand Name | TAKUMI |
| Model Number | K6RTC | Place of Origin | CHINA |
| High Light | automotive spark plugs ,vehicle spark plugs | ||
K6RTC Auto Spark Plug BKR6E/ Z15/FR7DP/FR7DC/K20PR-U for VW/FORD/HONDA
Product
Specifiions
1) Long service life and improved efficiency
2) Excellent ignition performance
3) Faster starts and quicker acceleration
4) Better fuel economy and lower emissions
5) Reduced sparking voltage
1. Product Description.
| TAKUMI | K6RTC |
| Thread | M14x1.25 |
| Reach | 19mm |
| Hex | 16mm |
| Seat Type | Flat |
| Gap | 1.1mm |
| Heat Range | 6 |
| Electrode Type | J Type |
| Resistor or Non-Resistor | Resistor |
| Electrode Enhancements | Iridium and platinum electrode |
2. Picture of K6RTC.
![]()
3. Product Advantages.
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1961
Total Annual:
100000000-150000000
Employee Number:
1500~2000
Ecer Certification:
Verified Supplier
TAKUMI Japan Auto Parts Co., Ltd. Takumi. A Symbol of Quality & Reliability Takumi Japan is an automotive group consisting two business sections: traditional auto parts section & new energy electric vehicles section. Takumi Japan auto parts business section is specialized ... TAKUMI Japan Auto Parts Co., Ltd. Takumi. A Symbol of Quality & Reliability Takumi Japan is an automotive group consisting two business sections: traditional auto parts section & new energy electric vehicles section. Takumi Japan auto parts business section is specialized ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!