OE NO. S130AE0100, E03611982, 130114040A
Size OD=112mm,2.5*2*4mm
Warranty 1year
Type Piston
Diameter 112mm
Car Model FOR HINO
Product Name Piston Set
Application Auto Engine Parts
OEM NO S130A-E0100/E0361-1982/13011-4040A
Material CIA
Packing Neutral Packing+Heatspin Packing
Quality High-Quality
Engine Model J08E
Brand Heatspin
Piston Ring 2.5*2*4mm
Place of Origin Liaoning, China
Brand Name Heatspin
Model Number 0100/1982/040A
Certification ISO 9001: 2015
Product Specification
Purpose for replace/repair Condition New
OE NO. S130AE0100, E03611982, 130114040A Size OD=112mm,2.5*2*4mm
Warranty 1year Type Piston
Diameter 112mm Car Model FOR HINO
Product Name Piston Set Application Auto Engine Parts
OEM NO S130A-E0100/E0361-1982/13011-4040A Material CIA
Packing Neutral Packing+Heatspin Packing Quality High-Quality
Engine Model J08E Brand Heatspin
Piston Ring 2.5*2*4mm Place of Origin Liaoning, China
Brand Name Heatspin Model Number 0100/1982/040A
Certification ISO 9001: 2015
Product Overview
Specification Value
Engine Model J08E
OEM Number S130A-E0100/E0361-1982/13011-4040A
Bore Diameter 112mm
Piston Height 100mm
Compression Height 56.9mm
Piston Pin Size 37×84.5mm
Ring Size 2.5×2×4mm
Combustion Chamber 63.5mm