China Custom Made 614V 100AH 60KWH High Voltage Battery Energy Storage System
  1. China Custom Made 614V 100AH 60KWH High Voltage Battery Energy Storage System
  2. China Custom Made 614V 100AH 60KWH High Voltage Battery Energy Storage System
Custom Made 614V 100AH 60KWH High Voltage Battery Energy Storage System
  1. MOQ: 1
  2. Price: USD5999~6299
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability 1 GWH
Delivery Time 30 working days
Packaging Details wooden case
Voltage 614 V
Energy 61 kWh
Brand Name HEYI
Model Number 614V100AH
Certification UN38.3 . MSDS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union,MoneyGram Supply Ability 1 GWH
Delivery Time 30 working days Packaging Details wooden case
Voltage 614 V Energy 61 kWh
Brand Name HEYI Model Number 614V100AH
Certification UN38.3 . MSDS Place of Origin China
High Light 614V 100AH Battery Energy Storage System60KWH 614V Battery Energy Storage System
High Voltage Stackable Design Supports 153.6 V to 972.8V configurations with integrated high-voltage BMS, delivering superior energy conversion efficiency and powerful system compatibility.
6 inch ARRIVAL (6)
  Features :
  • Environment-friendly modules are pollution-free and non-toxic
  • System noise is reduced using an adoptive self-cooling mode
  • Performs well under discharge and shallow charge
  Specification :
High Voltage Battery System–96V/192V
Model  HYR96–100-H  HER96–200-H  HYR192–100-H  HYR192–200-H
Nominal Voltage 96V 96V 192V 192V
Nominal Capacity 100Ah 200Ah 100Ah 200Ah
Energy 9.6kwh 19.2kwh 19.2kwh 38.4kwh
Cycle Life ≥6000T@80%DOD,0.5C/0.5C,25℃
Charge Voltage 108V 108V 216V 216V
Standard Charge Current 50A 100A 50A 100A
Max.Charge Current 100Ah 200A  100A  200A
Discharge Cut-off Voltage 78V 78V 156V 156V
Discharge Current 50A 100A 50A 100A
Max.Discharge Current 100Ah 200A 100A 200A
Discharge Temperature -20~55℃
Charge Temperature 0~55℃
Storage Temperature -10~45℃
Communication RS485 / CAN
Display LCD
Terminal Anderson / Connector
Designed Life 10 years
Waterproof IP 54
Weight 100kg 180kg 180kg 355kg
Dimension 600*600*800mm 600*900*800mm 600*600*1200mm 600*900*1200mm
Applications :
application 2-600x600-0.jpg
Communication base station , Data center , Home energy storage system , RV
Why Lithium Iron Phosphate (LiFePO4)
  • Faster charging and efficient discharging are possible with LiFePO4
  • Higher capacities compared to lead-acid other ordinary chemistries.
  • LFP has no memory effect like the Nickel battery counterparts
WHY CHOOSEUS
 ONE STOP
Packaging & Shipping
 We can arrange Door to Door delivery service for small orders or samples .
6 inch ARRIVAL