China Custom Made 72V 96V Lithium Battery 48V300AH Low Speed Electric Car Battery
  1. China Custom Made 72V 96V Lithium Battery 48V300AH Low Speed Electric Car Battery
  2. China Custom Made 72V 96V Lithium Battery 48V300AH Low Speed Electric Car Battery
Custom Made 72V 96V Lithium Battery 48V300AH Low Speed Electric Car Battery
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability 1 GWH
Delivery Time 10 working days
Packaging Details wooden case
Voltage 51.2 V
Capacity 300 Ah
Power 15360 Wh
Weight 140 KG
Battery Type LiFePo4
Size custom made
Warranty 5 years
Brand Name HEYI
Model Number 51.2V300ah
Certification UN38.3 . MSDS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union,MoneyGram Supply Ability 1 GWH
Delivery Time 10 working days Packaging Details wooden case
Voltage 51.2 V Capacity 300 Ah
Power 15360 Wh Weight 140 KG
Battery Type LiFePo4 Size custom made
Warranty 5 years Brand Name HEYI
Model Number 51.2V300ah Certification UN38.3 . MSDS
Place of Origin China
High Light 72V 96V Lithium BatteryCustom Made Lithium Battery
  • Surpasses 6,000 cycles with industry-leading cycle life
  • Optimized for high-voltage EV and ESS applications
  • Custom battery designs (size, capacity, chemistry)
  • AI-enhanced BMS for real-time fault detection
  • Global distribution network for fast bulk delivery
  • OEM-friendly pricing without hidden costs
  • Meets UL, CE, and UN38.3 certifications
Specification :
Model /
Nominal Voltage (V)  48V72V/96V/140V/330V/500V
Nominal Capacity (Ah) 60ah /80ah /100ah /120ah /150ah /200ah /280ah/304ah
Chemistry Lithium Ion
Battery Dimensions customized
Net Weight 20kg ~ 999kg
Layout/Terminals Anderson or customized
Case /Packing ABS Case / Aluminum case / Stainless steel box
LCD display  Optional
Blue tooth  Optional
Comms. Optional
Energy customized
Cycle life >2000cycle at 100% Depth of Discharge (DoD), up to 5000 cycles at 80% DoD
Depth of Discharge (DoD) 100%
Standard charge current 1C ~3C
Max.Continuous discharge current 50 ampere ~ 300 ampere
Operating temperatures Standard  0℃~60℃
Discharge -30℃~75℃
Storage   -20℃~45℃
Storage performance Capacity can be kept ≥ 80% in storage for 12months
Our Electric Vehicle Lithium Batteries are specifically designed to power all types of electric vehicles, from compact city cars to electric trucks and motorcycles. Featuring the latest lithium ion ev batteries and LFP prismatic battery cells, our electric vehicle battery packs provide high energy density, long cycle life, and superior thermal stability. Whether you need a 48V hybrid battery or a 96V 200Ah lithium battery, HEYI ENERGY delivers cutting-edge EV battery pack solutions for today's demanding mobility needs.
Features :
  • High-efficiency EV battery system using Grade A lithium battery cells
  • Wide voltage options: 12V, 24V, 48V, 72V, 96V, 388V
  • Various capacities available: from 10Ah to 600Ah
  • Supports fast charging, auto start stop systems, and car start stop battery functions
  • Options for NMC lithium battery, NMC pouch cell, and LFP prismatic battery cell configurations
Applications :
  • Electric cars, SUVs, and light trucks
  • Electric motorcycles, scooters, and e-bikes
  • Pickup trucks, farm tractors, and food trucks
  • EV trucks and semi-trucks with lithium truck batteries
  • Electric minibuses and electric delivery vehicles
  • New energy industrial vehicles, AGVs, and factory automation
E-Bikes / Scooters / Wheelchairs / Tricycle / Golf Cart / Electric Vehicles/Boat
 application-600x600-0.jpg
HEYI ENERGY offer a full power solution of LiFePO4 battery pack + charger + control system
Our range covers from 12V / 24V / 48V / 72V / 96V to 800V.