China Thermal Proof 12v 100ah Lithium Ion Battery LFP 12V Solar Battery 30lbs
  1. China Thermal Proof 12v 100ah Lithium Ion Battery LFP 12V Solar Battery 30lbs
  2. China Thermal Proof 12v 100ah Lithium Ion Battery LFP 12V Solar Battery 30lbs
  3. China Thermal Proof 12v 100ah Lithium Ion Battery LFP 12V Solar Battery 30lbs
  4. China Thermal Proof 12v 100ah Lithium Ion Battery LFP 12V Solar Battery 30lbs
Thermal Proof 12v 100ah Lithium Ion Battery LFP 12V Solar Battery 30lbs
  1. MOQ: 10
  2. Price: USD79~199
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability 1 GWH
Delivery Time 10 working days
Packaging Details Cartons / Wooden Case
Voltage 12V
Capacity 100Ah
Dimensions 326x170x220mm
Weight 30 lbs
Max Continuous Discharge Current 100A
Chemistry LiFePo4
Max Pulse Discharge Current 100A
Self-Discharge Rate less than 1% per month
Warranty 5 years
Operating Temperature -20°C to 60°C
Cycle Life 5000 cycles
Brand Name HEYI
Model Number 12V100AH
Certification UN38.3 MSDS
Place of Origin CHIAN
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union,MoneyGram Supply Ability 1 GWH
Delivery Time 10 working days Packaging Details Cartons / Wooden Case
Voltage 12V Capacity 100Ah
Dimensions 326x170x220mm Weight 30 lbs
Max Continuous Discharge Current 100A Chemistry LiFePo4
Max Pulse Discharge Current 100A Self-Discharge Rate less than 1% per month
Warranty 5 years Operating Temperature -20°C to 60°C
Cycle Life 5000 cycles Brand Name HEYI
Model Number 12V100AH Certification UN38.3 MSDS
Place of Origin CHIAN
High Light Thermal Proof 12v 100ah Lithium Battery12V Solar Battery 30lbsThermal Proof LFP Solar Battery
12V 100Ah Lithium Iron Phosphate Battery For Solar Storage
12V 750-600x600-0.jpg