| Model Number | 12V200AH |
| Certification | UN38.3 MSDS |
| Place of Origin | CHIAN |
View Detail Information
Explore similar products
51.2V300Ah 15Kwh Lithium Solar Storage Battery Low Voltage Solar Battery
15kwh 48v280ah Lithium Home Battery Storage System Wheeled Structure
Long Lifespan Prismatic Lithium Ion Batteries Cell Hithium 3.2v280ah LiFePo4
EVE Lithium Batteries C40 3.2v 20ah Lifepo4 Cell 8000 LiFePo4 Battery Cell
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 1 GWH |
| Delivery Time | 10 working days | Packaging Details | Cartons / Wooden Case |
| Voltage | 12V | Capacity | 200Ah |
| Dimensions | 410x180x230mm | Weight | 40 lbs |
| Max Continuous Discharge Current | 100A | Chemistry | LiFePo4 |
| Max Pulse Discharge Current | 200A | Self-Discharge Rate | less than 1% per month |
| Warranty | 5 years | Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Cycle Life | 5000 cycles | Brand Name | HEYI |
| Model Number | 12V200AH | Certification | UN38.3 MSDS |
| Place of Origin | CHIAN | ||
Lithium Phosphate Battery 12V 200Ah Lithium Po4 Battery
Offering more power in a smaller footprint, HEYI’s 12V/24V lithium batteries are engineered with next-gen lithium iron phosphate technology. They ensure a cleaner, safer, and more stable energy source for various uses — from solar energy storage to marine propulsion and beyond.