| Model Number | ZXJF-2002 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ZXJF-2002 PD Online Partial Discharge Detector Multi Functional
YDQ Series Gas Type 100KV 200KV 300KV HV Testing Transformer /HV hipot tester
5000A Primary Injection Test Set High Voltage Test Equipment,temperature Rise
15kvA / 50KV High Voltage Test Equipment SF6 Gas Inflated HV Auto Testing
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram | Packaging Details | carton |
| Supply Ability | 600 Case/Cases per Year | Delivery Time | 8-15 work days |
| Tested product capacity | 6PF-250μF | Frequency | <50, 100, 150, 220, 400Hz |
| Brand | GDZX | Range | 100kV ( can expand ) |
| Accuracy | ± 3% | Product Name | Partial discharge detector |
| Brand Name | GDZX | Model Number | ZXJF-2002 |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | high voltage test kit , high potential test equipment | ||
Product brief introduction :
1. High measuring sensitivity, wide application, high signal-to-noise ratio
Input Unit |
Turning capacitance |
Sensitivity(pC (Unsymmetrical Circuit) |
permissible current RMS |
Unsymmetrical Circuit |
Symmetrical Circuit |
1 |
0~25~100pF |
0.02 |
30mA |
0.25A |
2 |
25~100~400pF |
0.04 |
50mA |
0.5A |
3 |
100~400~1500pF |
0.06 |
120mA |
1A |
4 |
400~1500~6000pF |
0.1 |
0.25A |
2A |
5 |
1500~6000~25000pF |
0.2 |
0.5A |
4A |
6 |
0.006~0.025~0.1μF |
0.3 |
1A |
8A |
7 |
0.025~0.1~0.4μF |
0.5 |
2A |
15A |
8 |
0.1~0.4~1.5μF |
1 |
4A |
30A |
9 |
0.4~1.5~6.0μF |
1.5 |
8A |
60A |
10 |
1.5~6.0~25μF |
2.5 |
15A |
120A |
11 |
6.0~25~60μF |
5 |
25A |
200A |
12 |
25~60~250μF |
10 |
50A |
300A |
7R |
Resistance |
0.5 |
2A |
15A |
Frequency: <50, 100, 150, 220, 400Hz
Ellipse Rotation: each gear 30°, 360°rotation can be made
Display: Oval –extend– straight line.
High-frequency time base elliptical input voltage 10~250V, intake power < 1 VA, with over-load protection
124x10mm rectangle oscillometer, brilliant and focus adjustment button
1) 3dB low frequency band: 10KHZ, 20 KHZ, 40 KHZ (selectable),
2) 3dB High frequency band: 80 KHZ, 200 KHZ, 300 KHZ (selectable)
4) positive and negative pulse response asymmetry<1dB
Window width : Adjustable range 15° ~ 150°;
Window position : Each window can be rotated 0°~ 170°;
Two time windows can be opened separately or simultaneously.
Linear pointer type headers: 0-100 error±5% (full scale)
Logarithm pointer type headers: 0-10-100 error ±5% (full scale)
Digital meter: 31/2 LED display figures: 0-100 error ± 3% (full scale)
Range : 100kV ( can expand )
Display : 3 ½ digit voltmeter indication
Accuracy: ± 3%
10. Dimension: 530X550X220mm, Weight about 22 KG
1. Output electric charge :5pC,10pC,20pC,50Pc 2. Polarity: Positive or negative , Alternative 3. Repetition frequency: 1.2kHz 4. Frequency varying range: >±100Hz 5. Impulse setting edge time:<60nS 6. Impulse drop edge time: >100uS 7. Injection capacitance:10pF 8. Correcting charge error: Eq≤±10% 9. Dimension: 160×125×50mm3 10. Weight: 0.5kg 11. Battery: 6F22 9V |