| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000/set/month |
| Delivery Time | 5-7 business days |
| Packaging Details | 360*500*315 (mm) |
| Max Speed | 6000rpm |
| Max RCF | 4338Xg |
| Max Capacity | 4*100ml |
| Voltage | AC 220±22V 50/60Hz 10A |
| Power | 300W |
| Size | 360*500*315 (mm) |
| Net Weight | 31kg |
| Model Number | 2-6C |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
HYR72C 8000rpm Centrifuge Low Speed Floor Large Capacity Refrigerated Automatica
L4-4F Benchtop Filtration Low Speed Centrifuge With Washing Dehydration
ZL3-1K Low Speed Centrifuge / LCD Display Vacuum Centrifugal Concentrator
RZ8 1100rpm Gerber Centrifuge Machine Ross Methods / Pasteurization Methods
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000/set/month |
| Delivery Time | 5-7 business days | Packaging Details | 360*500*315 (mm) |
| Max Speed | 6000rpm | Max RCF | 4338Xg |
| Max Capacity | 4*100ml | Voltage | AC 220±22V 50/60Hz 10A |
| Power | 300W | Size | 360*500*315 (mm) |
| Net Weight | 31kg | Model Number | 2-6C |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | 6000rpm Low Speed Centrifuge ,Intelligent Control System Table Centrifuge ,Stainless Steel Chamber Laboratory Centrifuge | ||
2-6C Low Speed Table Centrifuge
Intelligent control system
Equipped with five groups of userdefined preset programs.
Program group shortcut key, large storage space, can store 99 program groups.
Automatic electronic door lock.
One key short- time centrifuge button.
Excellent kernel performance
HD large LCD touch screen,and the parameters can be revised during operation without shutdown.
Microcomputer control,AC frequency conversion brush- less motor with fast speed and stable operation.
10 gear acceleration/deceleration with linear drive.
Two modes can be set: start timing/ arrival revolution timing.
Careful and safe
With rotor automatic identification system.
Over speed,over heat,unbalance ect protections with auto lid lock.
Steel Structure,centrifuge chamber made of stainless steel with Environmentally friendly anti corrosion coating treatment.
Intimate detail design
An intimate tool rack is provided for accompanying tools to guard the instrument at all times.
The front of the fuselage is designed with an operation SOP guide map, which makes it easier and more standard for laboratory personnel to use the instrument.
It is equipped with a rotor cover that can be quickly locked for easy use.
Ergonomic, low opening height, close the centrifuge cover with one press.
Special noise reduction system.
![]()
| Model | 2-6C |
| Max Speed | 6000rpm |
| Max RCF | 4338×g |
| Max Capacity | 4×100ml |
| Timer | 1s~99h59min59s |
| Revolutions/min | ±10r/min |
| Voltage | AC 220±22V 50/60Hz 10A |
| Power | 300W |
| Noise Level | ≤ 62dB(A)display |
| Size | 360×500×315 (mm) |
| Net Weight | 31kg |
| Rotor automatic identification | Yes |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2001
Total Annual:
10000000-15000000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
HiYi Techonology is a professional company of committed to the development of the gas detection industry, has more than 15-year experience in specializing in the research, development, manufacture and sale of gas detectors. With the strong technical force and economic strength, company is constan... HiYi Techonology is a professional company of committed to the development of the gas detection industry, has more than 15-year experience in specializing in the research, development, manufacture and sale of gas detectors. With the strong technical force and economic strength, company is constan...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!