| CPU Options | J1900 2955U, i5 4200U, i7 4500U, i7 5500U |
| Operating System | Win7/Win8/10, ubuntu/LINUX/CENTOS |
| RAM Type | DDR3L 1333/1600MHz |
| RAM Slot | 1 SO-DIMM Slots, up to 8GB |
| Storage Options | 1x mSATA SSD + 1x SATA2.5" HDD |
| Display Ports | HDMI + VGA |
| HDMI Resolution | 3280×2000@60Hz |
| VGA Resolution | 1920x1080@60Hz |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps Realtek 8111F |
| Power Input | DC 12V 5A/60W |
| Operating Temperature | -20°C to +65°C |
| Storage Temperature | 15°C to 35°C |
| Relative Humidity | 5%~95% (non-condensing) |
| Power Consumption | 15W |
| Dimensions | 182*126*63mm |
| Brand Name | HLY |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Certification | ce |
View Detail Information
Explore similar products
Intel Atom E3940 DDR3L 8GB Industrial PC Dual LAN Dual COM Fanless Mini Computer
Intel Core Series Processor Industrial Fanless Computer Mini PC With Dual LAN
Intel Celeron J4125 Industrial PC With Dual LAN 4 COM DDR4 8GB And Linux
8 GPU Mining Rig Slot Mainframe With High Power Supply And Four Cooling Fan
Product Specification
| CPU Options | J1900 2955U, i5 4200U, i7 4500U, i7 5500U | Operating System | Win7/Win8/10, ubuntu/LINUX/CENTOS |
| RAM Type | DDR3L 1333/1600MHz | RAM Slot | 1 SO-DIMM Slots, up to 8GB |
| Storage Options | 1x mSATA SSD + 1x SATA2.5" HDD | Display Ports | HDMI + VGA |
| HDMI Resolution | 3280×2000@60Hz | VGA Resolution | 1920x1080@60Hz |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps Realtek 8111F | Power Input | DC 12V 5A/60W |
| Operating Temperature | -20°C to +65°C | Storage Temperature | 15°C to 35°C |
| Relative Humidity | 5%~95% (non-condensing) | Power Consumption | 15W |
| Dimensions | 182*126*63mm | Brand Name | HLY |
| Place of Origin | Guangdong, China | Certification | ce |
| High Light | Intel Core i5 4200U Industrial Mini PC ,Fanless Cooling Industrial Mini PC ,Dual Gigabit Ethernet Industrial Computer | ||
| Processor Options | Intel Core i7 5500U (2 core, 4 threads, 3.00 GHz, 15W TDP) Intel Core i5 4200U (2 core, 4 threads, 2.60 GHz, 15W TDP) Intel Core i7 4500U (2 core, 4 threads, 3.00 GHz, 15W TDP) Intel Celeron 2955U (2 core, 2 threads, 1.40 GHz, 15W TDP) Intel Celeron J1900 (4 core, 4 threads, 2.00 GHz, 10W TDP) |
| Display Capabilities | HD max resolution: 3280×2000@60Hz VGA max resolution: 1920×1080@60Hz |
| Operating System Support | Win 7, Win 8, Win 10, Ubuntu, Linux, CentOS |
| Graphics | Intel HD Graphics 4400 |
| Memory | DDR3L 1333/1600MHz, 1×204-pin SO-DIMM slot, supports up to 8GB |
| Storage | 1× mSATA SSD socket, 1× SATA 2.5" HDD (SATA 2.0 interface) |
| Network | Dual 10/100/1000 Mbps Realtek 8111F Ethernet, Wake on LAN support |
| Power Input | DC 12V 5A/60W (AC to DC, 100-240V) |
| Operating Temperature | -20°C to +65°C |
| Storage Temperature | 15°C to 35°C |
| Relative Humidity | 5% to 95% (non-condensing) |
| Power Consumption | 15W with energy-saving technology |
| Cooling System | Fanless design |
| Construction | Brushed aluminum alloy with protective surface film |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2011
Total Annual:
100000000-150000000
Employee Number:
500~2000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Helor Cloud Computer Company Limited is a professional manufacturer of mini computers, located in Shenzhen, Guangdong Province, China. Founded in 2011, it has a history of 14 years to date. Since 2011, Helor Cloud Computer Co., Ltd. has been concentrating on the research, development, and p... Shenzhen Helor Cloud Computer Company Limited is a professional manufacturer of mini computers, located in Shenzhen, Guangdong Province, China. Founded in 2011, it has a history of 14 years to date. Since 2011, Helor Cloud Computer Co., Ltd. has been concentrating on the research, development, and p...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!