| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 10 set per month |
| Delivery Time | 15-30days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | HT-Blade sharpener |
| Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Speed | 17m/min |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Sharpen Length | 1600mm |
| Total Power | 5.5Kw |
| Application | Flat Blade Sharpener |
| Brand Name | HUATAO |
| Model Number | HT-MZ6115 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
CNC Plywood Straight Knife Sharpening Knife Grinding Machine For Blade
High Precision Crusher Blade Sharpener Machine For The Plastic Recycling
Woodworking Machinery Knife Grinder Blade Sharpening and Grinding Machine
Premium Blade Sharpener Grinding Machine For Blade And Tools
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 10 set per month |
| Delivery Time | 15-30days | Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | HT-Blade sharpener | Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Speed | 17m/min | Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz | Sharpen Length | 1600mm |
| Total Power | 5.5Kw | Application | Flat Blade Sharpener |
| Brand Name | HUATAO | Model Number | HT-MZ6115 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | aluminium welding wires premium ,graphite electrode aluminium welding ,welding wires with warranty | ||
Flat Blade Sharpening Machine For Waste Plastic Crusher Blade
Blade sharpener Specification:
Type HT-MZ6115 grinding machine is a multi-utility grinding machine.The machine is mainly used in grinding all sorts of knives. It is the necessary machine in woodwork, food, printing paper, plastic and veneer. It is special for cutting-paper machine. The frame is jointed in the double iron plates in high quality. The advanced and reasonable frame can ensure the precision of the machine. There is an electromagnetic cupola in the machine body. There is a worm transmission on one end which can adjust the angle from 0 to 90 degree when the hand is revoled. On front side there is switch block which is used to adjust the working distance. And on the back side is Variable frequency speed regulating rack and pinion drive. Pump is fixed on the cover of the water tank, equipped with electric controlling box. The machine uses the engine drive. There is a gear clearance mechanism between the saddle and the motor. You can adjust it to be best. The main case is on the frame. There is a special motor for rising up and down, which is in the grinding-knives’ box. The special motor is special for grinding the knives. The machine is equipped with super electromagnetic suction cap. The angle from 0 to 90 degree is adjustable with a calibrating device. The working distance is adjustable in fixed range. Wet grinding is applied to the precise grinding of the angle of the knife with cup-shaped grinding wheel. Different grinding wheels can grind knives in different material . The special motor is special for grind (axis gap as adjustable). Auto-feed and hand-feed can be chosen in the course of working.
![]()
Blade sharpener Machine Specification:
| Product Name | Knife grinder |
| Material | Double steel plate |
| Performance | High precision and low noise |
| Max. Grinding Length | 1600mm |
| Working range | 0 ~ 1600mm with mobile motor |
| Cup-shaped knife grinding wheel | Φ200×100 |
| Angle of platform | 0~90° |
| Speed of grinding | 2.52m/min |
| Grinding motor | YZ112M-4 4KW 1400r/min |
| Overall measure | 3000×1300×1800mm |
Feature of the blade sharpener machine :
1. This machine mainly grind all type of long knives, like peeling machine knife, Granulator knife,cutting paper knife ,Shearing
Blades, sliceing knives etc.
2. This machine can work long surface knife. Max. Working length is 1500mm.
3. This machine’s body is a design of gantry body, with the high-quality steel weld,The body has high strength and good rigidity.
4. The worktable use the electro magnetic chuck. And very convenience to clamp knife. The worktable is easy to adjust the angle by worm gear.
5. This machine use the inverter. It can be easy to adjust the horizontal and vertical speed of the grinding head.
6. Job accuracy of machine is 0.05mm.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2001
Total Annual:
50000000-80000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ... HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!