| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 10 SETS Per Month |
| Delivery Time | 15-30days |
| Packaging Details | Wooden box |
| Product Name | HT - Blade sharpener |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Speed | 17M/MIN |
| Working Angle | ±90 ° |
| Working Length Maz | 2500mm |
| Application | Blade Sharpen |
| Brand Name | HUATAO |
| Model Number | HT-MZ7125 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
CNC Plywood Straight Knife Sharpening Knife Grinding Machine For Blade
High Precision Crusher Blade Sharpener Machine For The Plastic Recycling
Woodworking Machinery Knife Grinder Blade Sharpening and Grinding Machine
Premium Blade Sharpener Grinding Machine For Blade And Tools
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 10 SETS Per Month |
| Delivery Time | 15-30days | Packaging Details | Wooden box |
| Product Name | HT - Blade sharpener | Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz | Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Speed | 17M/MIN | Working Angle | ±90 ° |
| Working Length Maz | 2500mm | Application | Blade Sharpen |
| Brand Name | HUATAO | Model Number | HT-MZ7125 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | aluminium welding wires for welding ,premium aluminium welding wires ,welding wires with warranty | ||
Automatic Blade Sharpener Machine Used For NC Cutter Blade Sharpening
Blade Sharpener Machine Descroption:
This knife grinding is a semi automatic spline grinder with grinding reciprocating at stepless speed changing and is mainly used for grinding the blades of veneer slicer and clipper and a variety of planer tools and plane iron, etc., which is a service machine tool that is used most widely in wood processing industry. When operating, please make sure you have been acquainted with the performance and operating method of the machine for proper operation and adjustment and personal safety, and prolonging the service life and improving the working accuracy of the machine.
![]()
Blade Sharpener Specification:
| Product Name | Knife grinder |
| Material | Double steel plate |
| Performance | High precision and low noise |
| Max. Grinding Length | 1600mm |
| Working range | 0 ~ 1600mm with mobile motor |
| Cup-shaped knife grinding wheel | Φ200×100 |
| Angle of platform | 0~90° |
| Speed of grinding | 2.52m/min |
| Grinding motor | YZ112M-4 4KW 1400r/min |
| Overall measure | 3000×1300×1800mm |
![]()
Blade Sharpener Advantages:
1) The main parts of the machine are cast of steel and welded as little as possible due to the contact with water during machine working.
2)The worktable use the electromagnetic chuck. And very convenience to clamp knife. The worktable is easy to adjust the angle by worm gear.
3) The rail use linear guide and ensure the steady horizontal movement of grinding head .
4) The machine is easy to operate, high precision, save the time of Grinding knife in the factory, and improve the production efficiency in the factory.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2001
Total Annual:
50000000-80000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ... HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!