| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram, L/C |
| Supply Ability | 10SET PER MONTH |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Delivery Time | 15-30days |
| Product Name | Blade sharpener |
| Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Length | 1500mm |
| Grinding Tolerance | <0.05mm |
| Grinding Speed | 17M/MIN |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Application | Blade Grinding |
| Brand Name | HUATAO |
| Model Number | Sharpener29 |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
CNC Plywood Straight Knife Sharpening Knife Grinding Machine For Blade
High Precision Crusher Blade Sharpener Machine For The Plastic Recycling
Woodworking Machinery Knife Grinder Blade Sharpening and Grinding Machine
Premium Blade Sharpener Grinding Machine For Blade And Tools
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram, L/C | Supply Ability | 10SET PER MONTH |
| Packaging Details | Wooden Box | Delivery Time | 15-30days |
| Product Name | Blade sharpener | Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Length | 1500mm | Grinding Tolerance | <0.05mm |
| Grinding Speed | 17M/MIN | Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz | Application | Blade Grinding |
| Brand Name | HUATAO | Model Number | Sharpener29 |
| Certification | CE, ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 500mm furnace graphite electrode ,UHP furnace graphite electrode ,900mm graphite electrode uhp | ||
Knife Grind: Precisely sharpens long knives up to 1500mm.
High-Strength Body: Durable gantry body for long-lasting performance.
Electromagnetic Chuck: Easy and convenient knife clamping.
Adjustable Worktable: Flexible angle adjustment for optimal sharpening.
Inverter Control: Smooth horizontal and vertical grinding head speed adjustment.
![]()
| Product Name | Knife grinder |
| Material | Double steel plate |
| Performance | High precision and low noise |
| Max. Grinding Length | 1600mm |
| Working range | 0 ~ 1600mm with mobile motor |
| Cup-shaped knife grinding wheel | Φ200×100 |
| Angle of platform | 0~90° |
| Speed of grinding | 2.52m/min |
| Grinding motor | YZ112M-4 4KW 1400r/min |
| Overall measure |
3000×1300×1800mm
|
1) The main parts of the machine are cast of steel and welded as little as possible due to the contact with water during machine working.
2)The worktable use the electromagnetic chuck. And very convenience to clamp knife. The worktable is easy to adjust the angle by worm gear.
3) The rail use linear guide and ensure the steady horizontal movement of grinding head .
4) The machine is easy to operate, high precision, save the time of Grinding knife in the factory, and improve the production efficiency in the factory.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2001
Total Annual:
50000000-80000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ... HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!