| Supply Ability | 10 set / month |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Payment Terms | Western Union, L/C, T/T |
| Delivery Time | 15-30days |
| Product Name | HT-Blade sharpener |
| Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Speed | 17M/MIN |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Working Length | 1600mm |
| Application | Blade Sharpen |
| Tolerance | ≤0.05mm |
| Brand Name | HUATAO |
| Model Number | HT-Sharpeper21 |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
CNC Plywood Straight Knife Sharpening Knife Grinding Machine For Blade
High Precision Crusher Blade Sharpener Machine For The Plastic Recycling
Woodworking Machinery Knife Grinder Blade Sharpening and Grinding Machine
Premium Blade Sharpener Grinding Machine For Blade And Tools
Product Specification
| Supply Ability | 10 set / month | Packaging Details | Wooden Box |
| Payment Terms | Western Union, L/C, T/T | Delivery Time | 15-30days |
| Product Name | HT-Blade sharpener | Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Speed | 17M/MIN | Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz | Working Length | 1600mm |
| Application | Blade Sharpen | Tolerance | ≤0.05mm |
| Brand Name | HUATAO | Model Number | HT-Sharpeper21 |
| Certification | CE,ISO | Place of Origin | China |
| High Light | ultra high performance graphite electrode ,demanding industrial furnaces graphite electrode ,Industrial Furnaces uhp graphite electrode | ||
| KNIFE GRINDING MACHINE | |
| Max grinding length | 1600mm |
| Working-table width | 550*180(200)mm |
| Grinding head motor | 4kw |
| Lifting motor | 0.55kw |
| Wheel rotation rate | 1400r/min |
| Speed of sliding plate | Variable speed |
| Grinding wheel size | Φ200*Φ100*Φ32mm |
| Work voltage | 380V |
| Adjustable angel of work table | ±90° |
| Driving method of grinding head | Transmission |
| Total weight | 1800kg |
MAIN FEATURES OF BLADE SHARPENER:
1) The main parts of the machine are cast of steel and welded as little as possible due to the contact with water during machine working.
2)The worktable use the electromagnetic chuck. And very convenience to clamp knife. The worktable is easy to adjust the angle by worm gear.
3) The rail use linear guide and ensure the steady horizontal movement of grinding head .
4) The machine is easy to operate, high precision, save the time of Grinding knife in the factory, and improve the production efficiency in the factory.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2001
Total Annual:
50000000-80000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ... HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!