| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10 SET PER MONTH |
| Delivery Time | 15-30days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | Grinder Machine |
| Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Precision | <0.05mm |
| Grinding Length | 2800mm |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Grinding Speed | 17m/Min |
| Application | NC Cutter Blade Grinding |
| Brand Name | HUATAO |
| Model Number | Grinder 27 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
CNC Plywood Straight Knife Sharpening Knife Grinding Machine For Blade
High Precision Crusher Blade Sharpener Machine For The Plastic Recycling
Woodworking Machinery Knife Grinder Blade Sharpening and Grinding Machine
Premium Blade Sharpener Grinding Machine For Blade And Tools
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 10 SET PER MONTH |
| Delivery Time | 15-30days | Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | Grinder Machine | Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Precision | <0.05mm | Grinding Length | 2800mm |
| Voltage | 380V | Frequency | 50Hz |
| Grinding Speed | 17m/Min | Application | NC Cutter Blade Grinding |
| Brand Name | HUATAO | Model Number | Grinder 27 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | Low Alloy Steel Welding Electrodes ,High Strength Welding Electrodes ,High Strength Welding Electrode | ||
Grindging Machine With High Precision Grinding For Crusher Blades
Grinding Knife Machine Description:
Available with grinding lengths ranging from 1500 mm to 3100 mm, or longer for special grinding purposes. Blade grinding machine features a heavy-duty reinforced machine base which gives the maximum stability.PLC controls the carriage movement during the various stages of the working cycle.
We can design and manufacture any size according to users’ requirements.
![]()
Grinder Knife Machine Specification:
| Knife Grinding Machine | |
| Max grinding length | 1600mm |
| Working-table width | 550*180(200)mm |
| Grinding head motor | 4kw |
| Lifting motor | 0.55kw |
| Wheel rotation rate | 1400r/min |
| Speed of sliding plate | Variable speed |
| Grinding wheel size | Φ200*Φ100*Φ32mm |
| Work voltage | 380V |
| Adjustable angel of work table | ±90° |
| Driving method of grinding head | Transmission |
| Total weight |
1800kg |
Grinder Knife Machine Advantage:
1. Adopts cycloidal pin gear speed reducer to ensure travelling stability, and greatly improve the grinding quality and operational efficiency.
2. The electromagnetic chuck is excellent in quality, durable and in line with national standard, which ensures less heat generation, great suction force and long service life.
3. Water tank for knife sharpening to avoid sparks and to cool down the machine, helping to prolong its service life.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2001
Total Annual:
50000000-80000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ... HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!