| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram, L/C |
| Supply Ability | 10 set / month |
| Delivery Time | 15-30days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | Blade Sharpener |
| Grinding Length | 1600mm |
| Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Speed | 17m/min |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Grinding Tolerance | ≤0.05mm |
| Application | Flat Blade Sharpener |
| Brand Name | HUATAO |
| Model Number | HT-Sharpener22 |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
CNC Plywood Straight Knife Sharpening Knife Grinding Machine For Blade
High Precision Crusher Blade Sharpener Machine For The Plastic Recycling
Woodworking Machinery Knife Grinder Blade Sharpening and Grinding Machine
Premium Blade Sharpener Grinding Machine For Blade And Tools
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram, L/C | Supply Ability | 10 set / month |
| Delivery Time | 15-30days | Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | Blade Sharpener | Grinding Length | 1600mm |
| Grinding Wheel | 200*100*32mm | Grinding Speed | 17m/min |
| Voltage | 380V | Frequency | 50Hz |
| Grinding Tolerance | ≤0.05mm | Application | Flat Blade Sharpener |
| Brand Name | HUATAO | Model Number | HT-Sharpener22 |
| Certification | CE, ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | hp 100mm graphite electrode ,hp 600mm graphite electrode ,75mm graphite electrodes in steel making | ||
Blade Sharpener Machine Description:
This knife grinding is a semi automatic spline grinder with grinding reciprocating at stepless speed changing and is mainly used for grinding the blades of veneer slicer and clipper and a variety of planer tools and plane iron, etc., which is a service machine tool that is used most widely in wood processing industry. When operating, please make sure you have been acquainted with the performance and operating method of the machine for proper operation and adjustment and personal safety, and prolonging the service life and improving the working accuracy of the machine.
![]()
Blade Sharpener Specification:
| Knife grinding | ||
| Model | MMD1500 | MMD3000 |
| Max working length | 1500mm | 3200mm |
| Max cutting width | 200mm | 200mm |
| Wheel rotation rate | 1400r/min | 1400r/min |
| Wheel diameter | 200-250mm | 200-250mm |
| Total power | 6.47kw | 6.47kw |
| Tilting angle of saw blade | 0-45degree | 0-45degree |
| Adjusting angle of magnetic chuck | ±90 degree | ±90 degree |
| Overall dimensions | 3800*1250*1300mm | 6500*1250*1300mm |
| Net weight | 2300kg | 3400kg |
Blade Sharpener Advantage:
1. Widely used for all type of long knives, like peeling machine knife, Granulator knife,cutting paper knife ,Shearing Blades, sliceing knives etc.
2. High-quality steel weld ,high strength and rigidity.
3. The worktable use the electro magnetic chuck, so it's convenience to clamp knife.
4. Easy to adjust the angle by worm gear.
5. This machine use the inverter. It can be easy to adjust the horizontal and vertical speed of the grinding head.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2001
Total Annual:
50000000-80000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ... HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!