| Payment Terms | T/T, Western Union, L/C |
| Supply Ability | 10 SETS Per Month |
| Delivery Time | 15-30days |
| Packaging Details | Wooden box |
| Product Name | Grinder Machine |
| Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Tolerance | <0.05mm |
| Grinding Speed | 17m/min |
| Grinding Length | 1600mm |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Application | Blade Sharpen |
| Brand Name | HUATAO |
| Model Number | HT-GRINDER31 |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
CNC Plywood Straight Knife Sharpening Knife Grinding Machine For Blade
High Precision Crusher Blade Sharpener Machine For The Plastic Recycling
Woodworking Machinery Knife Grinder Blade Sharpening and Grinding Machine
Premium Blade Sharpener Grinding Machine For Blade And Tools
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, L/C | Supply Ability | 10 SETS Per Month |
| Delivery Time | 15-30days | Packaging Details | Wooden box |
| Product Name | Grinder Machine | Grinding Wheel | 200*100*32mm |
| Grinding Tolerance | <0.05mm | Grinding Speed | 17m/min |
| Grinding Length | 1600mm | Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz | Application | Blade Sharpen |
| Brand Name | HUATAO | Model Number | HT-GRINDER31 |
| Certification | CE, ISO | Place of Origin | China |
| High Light | High Durability RP Graphite Electrodes ,EAF Steelmaking RP Graphite Electrodes ,graphite electrodes for steel making | ||
Veneer Slicer Knife, Peeling Machine knife etc. This grinder mainly used in straight blade cutting tool with different angles, suitable for all kinds of cutter tools of plywood, furniture, printing, textile industry etc.
It is also used to the oblique opening of high speed tool steel. The machine tools consists of five parts:Machine body frame, Sliding plate, Motor, Grinding head, Electrical parts.
Each component has compact structure, rational and beautiful layout can make sure the same height and weight and express its unique advantages, ideal choice for Veneer Plywood Factory and straight blade knives manufacturers.
![]()
![]()
Grinding Machine Specification:
| Product Name | Knife grinder |
| Material | Double steel plate |
| Performance | High precision and low noise |
| Max. Grinding Length | 1600mm |
| Working range | 0 ~ 1600mm with mobile motor |
| Cup-shaped knife grinding wheel | Φ200×100 |
| Angle of platform | 0~90° |
| Speed of grinding | 2.52m/min |
| Grinding motor | YZ112M-4 4KW 1400r/min |
| Overall measure | 3000×1300×1800mm |
Grinding Machine Advantages:
Applicability of various steel blades/knives: Industrial blade sharpeners are capable of processing various types of steel blades or knives, including but not limited to blades made of high-speed steel (HSS), carbide (WC) and ceramic materials.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2001
Total Annual:
50000000-80000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ... HUATAO LOVER LTD was born in 2001, always with the philosophy of "respecting the heaven and loving the people, striving for perfection" as the main line of development, and continuously involved in different industries. After more than ten years of development into a group enterprise, the ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!