| AC Voltage | 220V |
| Rated Power | 50W |
| Rated Speed | 1550RPM/3SPD |
| Frame Size | 95mm |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Enclosure Type | TEAO (Totally Enclosed Air Over) |
| Phase | Single Phase |
| Shaft Diameter | 1/2" / 12.7mm |
| Shaft Flat Length | 0.82" / 21mm |
| Motor Shell Length | 9.96" / 253mm |
| Lead Length | 17.71" / 450mm |
| Rotation Direction | CCWSE |
| Supply Frequency | 60Hz |
| Current | 0.4A |
| Pole | 4P |
| Model Number | YDK-50-4A60-KPM |
| Brand Name | trusTec |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
View Detail Information
Explore similar products
1/2HP Condenser Fan Motor - 230V 60HZ 1075RPM
60 Hz Replace Condenser Fan Motor For Air Conditioner 1/2 HP Three Speed
HVAC Condenser Fan Motor
YDK140 1/6HP AC 6P 1075 RPM Condenser Fan Motor
Product Specification
| AC Voltage | 220V | Rated Power | 50W |
| Rated Speed | 1550RPM/3SPD | Frame Size | 95mm |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor | Enclosure Type | TEAO (Totally Enclosed Air Over) |
| Phase | Single Phase | Shaft Diameter | 1/2" / 12.7mm |
| Shaft Flat Length | 0.82" / 21mm | Motor Shell Length | 9.96" / 253mm |
| Lead Length | 17.71" / 450mm | Rotation Direction | CCWSE |
| Supply Frequency | 60Hz | Current | 0.4A |
| Pole | 4P | Model Number | YDK-50-4A60-KPM |
| Brand Name | trusTec | Place of Origin | Jiangsu, China |
| High Light | 50W AC Indoor Fan Motor ,1550RPM/3SPD Air Conditioner Fan Motor ,220V HVAC Fan Motor | ||
Product | Indoor Fan Motor |
Motor Type | Permanent Split Capacitor |
Enclosure Type | TEAO (Totally Enclosed Air Over) |
Thermal Overload | Equipped With An Automatic Thermal Overload |
Phase | Single Phase |
Shaft Flats | One Flat |
Mounting Orientation | All Angle |
Bearings | Ball Bearing |
Mounting | Stud Mounting All Angel |
Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ |
Frame | 95mm |
Supply Voltage | 220V |
Supply Frequency | 60Hz |
Current | 0.4A |
Output HP | 50W |
Rated Speed | 1550RPM/3SPD |
Pole | 4P |
IP | 42 |
Capacitor | 2uF/450V |
Insulation Class | Class B |
Shaft Diameter | 1/2" / 12.7mm |
Flat Length | 0.82" /21mm |
Motor Shell Length | 9.96" / 253mm |
Lead Length | 17.71" / 450mm |
Rotation | CCWSE |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2011
Total Annual:
5 million-10 million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Trustec Company is working on the solutions supplier for the fan motors and the blower fans. We are capable of designing and producing the fan motors from diameter 3.3'' to 6.3'' and output power from 8W to 5KW. As the professional supplier for the fan motors and blow... Changzhou Trustec Company is working on the solutions supplier for the fan motors and the blower fans. We are capable of designing and producing the fan motors from diameter 3.3'' to 6.3'' and output power from 8W to 5KW. As the professional supplier for the fan motors and blow...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!