| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 100,000 pcs per month |
| Delivery Time | 15 days fresh products after order confirmation. |
| Packaging Details | Standard carton packing, foam board inside for protection. |
| Product | Indoor Fan Motor |
| Frame | 85.44 mm/3.36" |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Supply Voltage | 115/230V |
| Enclosure Type | OAO(Open Air Over) |
| Supply Frequency | 60Hz |
| Thermal Overload | Equipped With An Automatic Thermal Overload |
| Current | 0.3/0.15A |
| Phase | Single Phase |
| Output HP | 15W 1/50HP |
| Shaft Flat | One Flat |
| Speed | 1550RPM |
| Mounting Orientation | All Angle |
| Capacitor | 2μF 370/450V |
| Insulation Class | Class B |
| Pole | 4P |
| Bearings | Ball Bearing |
| Shaft Diameter | 8mm/0.31" |
| Rotation | CCW/CW |
| Shaft Length | 76.2mm/3.00" |
| Flat Length | 63.5mm/2.5" |
| Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ |
| Lead Length | 1830mm/72.05" |
| Motor Shell Length | 89mm/3.50" |
| Mounting Hole Spacing | 72.14mm/2.84" |
| Screw Length | 17mm/0.67" |
| Brand Name | trusTec |
| Model Number | YDK-15-4B60-UCS |
| Certification | CE、UL529388 |
| Place of Origin | Changzhou, China |
View Detail Information
Explore similar products
Commercial Exhaust Fans 3.3'' Mini Fan Motor 4 Pole 1550 RPM Model TDR-6-4
3.3 inch Electric Blower Motor Shaded Pole Fan Motor 60Hz 2 Pole For Gas Furnace
Electric Motor Efficiency Shaded Pole Motor / Bathroom Kitchen Refrigeration Fan
Exhaust Fan Blower 3.3 Inch Motor 200W 115V 3200 Speed 2 / 4 Pole
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 100,000 pcs per month |
| Delivery Time | 15 days fresh products after order confirmation. | Packaging Details | Standard carton packing, foam board inside for protection. |
| Product | Indoor Fan Motor | Frame | 85.44 mm/3.36" |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor | Supply Voltage | 115/230V |
| Enclosure Type | OAO(Open Air Over) | Supply Frequency | 60Hz |
| Thermal Overload | Equipped With An Automatic Thermal Overload | Current | 0.3/0.15A |
| Phase | Single Phase | Output HP | 15W 1/50HP |
| Shaft Flat | One Flat | Speed | 1550RPM |
| Mounting Orientation | All Angle | Capacitor | 2μF 370/450V |
| Insulation Class | Class B | Pole | 4P |
| Bearings | Ball Bearing | Shaft Diameter | 8mm/0.31" |
| Rotation | CCW/CW | Shaft Length | 76.2mm/3.00" |
| Flat Length | 63.5mm/2.5" | Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ |
| Lead Length | 1830mm/72.05" | Motor Shell Length | 89mm/3.50" |
| Mounting Hole Spacing | 72.14mm/2.84" | Screw Length | 17mm/0.67" |
| Brand Name | trusTec | Model Number | YDK-15-4B60-UCS |
| Certification | CE、UL529388 | Place of Origin | Changzhou, China |
| High Light | 3.3 Inch AC Blower Motor ,1/50HP Blower Motor ,1550RPM Blower Motor | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2011
Total Annual:
5 million-10 million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Trustec Company is working on the solutions supplier for the fan motors and the blower fans. We are capable of designing and producing the fan motors from diameter 3.3'' to 6.3'' and output power from 8W to 5KW. As the professional supplier for the fan motors and blow... Changzhou Trustec Company is working on the solutions supplier for the fan motors and the blower fans. We are capable of designing and producing the fan motors from diameter 3.3'' to 6.3'' and output power from 8W to 5KW. As the professional supplier for the fan motors and blow...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!