| Payment Terms | D/A,L/C,T/T,D/P,Western Union |
| Supply Ability | 1000 pcs/day |
| Delivery Time | 5 working days |
| Packaging Details | Cartoon Package |
| Bollard Diameter | 219±1mm |
| Height Above Ground | 1000±5mm |
| Depth | 350mm |
| Warning Method | 3M reflective type |
| Material | Q235 Steel |
| Color | Grey or other RAL color |
| Crash Rating | IWA 14-1, 7200KG/48KMH, ZERO penetration, equal M30/K4 |
| Impact Test | 7200kg truck at 48kph |
| Mount Depth | 350mm |
| Corrosion Protection | Hot-dip galvanized |
| Brand Name | ZASP |
| Model Number | Milita HB-SF301 |
| Certification | CE ISO IWA14-1 PAS68 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
High Security 316 Removable Driveway Posts Removable Security Posts For
Automatic Hydraulic Heavy Duty Removable Parking Posts For Pedestrian Safety
Crash Rated Removable Post Bollard Metal Parking Post Heavy Duty
600mm-1000mm Height Stainless Steel Removable Bollards High Performance
Product Specification
| Payment Terms | D/A,L/C,T/T,D/P,Western Union | Supply Ability | 1000 pcs/day |
| Delivery Time | 5 working days | Packaging Details | Cartoon Package |
| Bollard Diameter | 219±1mm | Height Above Ground | 1000±5mm |
| Depth | 350mm | Warning Method | 3M reflective type |
| Material | Q235 Steel | Color | Grey or other RAL color |
| Crash Rating | IWA 14-1, 7200KG/48KMH, ZERO penetration, equal M30/K4 | Impact Test | 7200kg truck at 48kph |
| Mount Depth | 350mm | Corrosion Protection | Hot-dip galvanized |
| Brand Name | ZASP | Model Number | Milita HB-SF301 |
| Certification | CE ISO IWA14-1 PAS68 | Place of Origin | China |
The Milita HB-SF301 high security removable bollard represents the latest product R&D by ZASP in 2020. These security bollards have successfully passed the rigorous IWA14-1 crash test, demonstrating zero penetration when impacted by a 7200kg truck traveling at 48 Kph.
Designed specifically for urban environments with complex underground networks, the Milita HB-SF301 features a shallow 350mm mount depth that makes it suitable for installation in most sites where traditional deep foundations are not feasible.
The bollards are constructed from hot-dip galvanized Q235 steel as standard, with options for custom RAL color painting or various sleeve finishes. These removable bollards are ideal for diverse applications including pedestrian streets, shopping centers, public squares, and perimeter security systems.
| Bollard Diameter | 219±1mm |
|---|---|
| Height Above Ground | 1000±5mm |
| Depth | 350mm |
| Warning Method | 3M reflective type |
| Material | Q235 Steel |
| Color | Grey, or other RAL colors |
| Crash Rating | IWA 14-1, 7200KG/48KMH, ZERO penetration, equal to M30/K4 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2009
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
101~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing ZhuoAoShiPeng Technology Co., Ltd was established in 2009, which is professional manufacturer of Hostile Vehicle Mitigation roadway safety barrier equipment, the R&D and the operation office is situated in Fengtai District of Beijing. And the manufacturing base is located in Renqiu City,... Beijing ZhuoAoShiPeng Technology Co., Ltd was established in 2009, which is professional manufacturer of Hostile Vehicle Mitigation roadway safety barrier equipment, the R&D and the operation office is situated in Fengtai District of Beijing. And the manufacturing base is located in Renqiu City,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!