| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Delivery Time | 30 work days |
| Packaging Details | wooden case |
| Materials applicable to the machine | ABS、PP、HIPS 、PVC、PC、 Thickness 2 to 10 mm) |
| Maximum mould forming size of equipment | 1600*1300* 300mm |
| Movable wellhead plate | Equipped with movable adjustment template wellhead, front and rear electric adjustment mold wellhead size |
| Upper and lower formwork platforms | Motion lifting of Huichuan servomotor |
| Pressing rack | Latest pneumatic turnover pressing |
| Upper heating furnace | S-type carbon fiber instantaneous heating tube, heating furnace surface 1600 * 1300 |
| Lower heating furnace | S-type carbon fiber instantaneous heating tube, heating furnace surface 1600 * 1300 |
| Temperature control system | Microcomputer voltage stabilizing module, one for one recipe storage and temperature control |
| vacuum system | Supplied with vacuum pump-level air reservoir with secondary adjustable flow vacuum valve |
| control system | Huichuan PLC control system |
| Safety protection system | Feeding infrared grating alarm protection, with sound-light alarm |
| Mold cavity heat removal function | Fan suction and heat removal |
| Infrared hammer prevention function | Omron Photoelectric Hammer Control Valve with Separate Adjustable Flow Pneumatic Valve |
| Bubble blowing function | Individually adjustable flow pneumatic valve control |
| Cooling mode | Double-port fan air cooling (power: 550W * 4 sets)+spray |
| Mould forming mode | Convex and convex mould heating molding |
| Total power of maximum power supply approx | 260Kw (normal use power depends on the size of model die) |
| Maximum heating power | Total power 154 kW (the normal use power can close the unnecessary heating unit outside the mold according to the size of the mold) |
| Platform safety door | Disconnect the power supply when the left and right doors of the front door are opened |
| Overall dimensions of equipment | L=4000 W=4200 H=2500 (including upper die 360) (for reference) |
| Total weight (excluding mould) | Approx. 9T (for reference) |
| Production speed | 2-10 Minutes 1 piece (1-14mm) |
| Mode of demolding | Convex and convex mould heating molding |
| Pneumatic system | Zhicheng cylinder brand, Taiwan ADECO solenoid valve control, supporting air storage tank |
| Electric control system | Huichuan PLC with Kunlun State Internet of Things touch screen, Omron relay, Schneider contactor |
| Brand Name | HengXing |
| Model Number | HX-1613 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
1500x1000mm Double Station Vacuum Forming Machine with Servo Motor Movement and
Double Station Full Automatic Blister Forming Machine with Adjustable Size and
Thick Plates Two Station Blister Forming Machine 1500x1000x500mm Touch Screen
Semi Automatic 1600x1300mm Vacuum Forming Machine for ABS PET Thick Sheet
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Delivery Time | 30 work days |
| Packaging Details | wooden case | Materials applicable to the machine | ABS、PP、HIPS 、PVC、PC、 Thickness 2 to 10 mm) |
| Maximum mould forming size of equipment | 1600*1300* 300mm | Movable wellhead plate | Equipped with movable adjustment template wellhead, front and rear electric adjustment mold wellhead size |
| Upper and lower formwork platforms | Motion lifting of Huichuan servomotor | Pressing rack | Latest pneumatic turnover pressing |
| Upper heating furnace | S-type carbon fiber instantaneous heating tube, heating furnace surface 1600 * 1300 | Lower heating furnace | S-type carbon fiber instantaneous heating tube, heating furnace surface 1600 * 1300 |
| Temperature control system | Microcomputer voltage stabilizing module, one for one recipe storage and temperature control | vacuum system | Supplied with vacuum pump-level air reservoir with secondary adjustable flow vacuum valve |
| control system | Huichuan PLC control system | Safety protection system | Feeding infrared grating alarm protection, with sound-light alarm |
| Mold cavity heat removal function | Fan suction and heat removal | Infrared hammer prevention function | Omron Photoelectric Hammer Control Valve with Separate Adjustable Flow Pneumatic Valve |
| Bubble blowing function | Individually adjustable flow pneumatic valve control | Cooling mode | Double-port fan air cooling (power: 550W * 4 sets)+spray |
| Mould forming mode | Convex and convex mould heating molding | Total power of maximum power supply approx | 260Kw (normal use power depends on the size of model die) |
| Maximum heating power | Total power 154 kW (the normal use power can close the unnecessary heating unit outside the mold according to the size of the mold) | Platform safety door | Disconnect the power supply when the left and right doors of the front door are opened |
| Overall dimensions of equipment | L=4000 W=4200 H=2500 (including upper die 360) (for reference) | Total weight (excluding mould) | Approx. 9T (for reference) |
| Production speed | 2-10 Minutes 1 piece (1-14mm) | Mode of demolding | Convex and convex mould heating molding |
| Pneumatic system | Zhicheng cylinder brand, Taiwan ADECO solenoid valve control, supporting air storage tank | Electric control system | Huichuan PLC with Kunlun State Internet of Things touch screen, Omron relay, Schneider contactor |
| Brand Name | HengXing | Model Number | HX-1613 |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | PLC Control Blister Molding Machine ,Thick Plate Blister Molding Machine | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1999
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hengxing Company was established in 1999. It is one of the earliest manufacturers of blister machines in China. We mainly produce full-automatic positive and negative pressure multi-station Suction thermoforming machines and high-frequency machines.... Hengxing Company was established in 1999. It is one of the earliest manufacturers of blister machines in China. We mainly produce full-automatic positive and negative pressure multi-station Suction thermoforming machines and high-frequency machines....
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!