| Place Of Origin | Guangdong,China |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Delivery Time | 45 Work Days |
| Payment Terms | L/C T/T Western Union MoneyGram D/A D/P |
| Applicable Raw Materials | PP,PS,PET,PVC,OPS, PLA |
| Heating System | Ceramic Heating, Point-to-point Control |
| Thermoform Machine | High Efficiency |
| Max Forming Depth | 120mm |
| Machine Size | 11000 X 2300 X 3200mm |
| Machine Weight | 15000 Kg |
| Core Components | PLC, Servo Motor |
| Formingarea | 610mm X 750mm |
| Brand Name | HengXing |
| Model Number | HX-6175 |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
Positive And Negative Pressure Thermoforming Machine with 610×710mm Maximum
Automatic Plastic Thermoforming Machine For PP PET PVC Disposable Food
1000mm Forming Length Negative Pressure Thermoforming Machine For APET PP PVC
High Speed Plastic Thermoforming Machine for Clamshell Packaging & Blister Cards
Product Specification
| Place Of Origin | Guangdong,China | Packaging Details | Wooden Case |
| Delivery Time | 45 Work Days | Payment Terms | L/C T/T Western Union MoneyGram D/A D/P |
| Applicable Raw Materials | PP,PS,PET,PVC,OPS, PLA | Heating System | Ceramic Heating, Point-to-point Control |
| Thermoform Machine | High Efficiency | Max Forming Depth | 120mm |
| Machine Size | 11000 X 2300 X 3200mm | Machine Weight | 15000 Kg |
| Core Components | PLC, Servo Motor | Formingarea | 610mm X 750mm |
| Brand Name | HengXing | Model Number | HX-6175 |
| Certification | CE | ||
| High Light | 380V pressure thermoforming machine ,water-cooled plastic forming machine ,mold circulating cooling pressure former | ||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Positive And Negative Pressure Thermoforming Machine |
| Workstation Shape | Square Workstation (Optional Lock Mold External Eight Type) |
| Machine Size | 11000 × 2300 × 3200mm |
| Machine Weight | 15000 Kg |
| Heating System | Ceramic Heating, Point-to-point Control |
| Applicable Materials | PP, PS, PET, PVC, OPS, PLA |
| Core Components | PLC, Servo Motor |
| Maximum Forming Depth | 120mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1999
Total Annual:
4000000-6000000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hengxing Company was established in 1999. It is one of the earliest manufacturers of blister machines in China. We mainly produce full-automatic positive and negative pressure multi-station Suction thermoforming machines and high-frequency machines.... Hengxing Company was established in 1999. It is one of the earliest manufacturers of blister machines in China. We mainly produce full-automatic positive and negative pressure multi-station Suction thermoforming machines and high-frequency machines....
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!