China R900425647 Z2DB6VC2-42/315 Rexroth Pressure Relief Valve
  1. China R900425647 Z2DB6VC2-42/315 Rexroth Pressure Relief Valve
  2. China R900425647 Z2DB6VC2-42/315 Rexroth Pressure Relief Valve
  3. China R900425647 Z2DB6VC2-42/315 Rexroth Pressure Relief Valve
R900425647 Z2DB6VC2-42/315 Rexroth Pressure Relief Valve
  1. MOQ: 1
  2. Price: On request
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100PCS per month
Delivery Time 7-10days
Packaging Details Standard paper box
Model Z2DB6VC2-42/315
MNR R900425647
Brand Name Rexroth
Model Number R900425647 Z2DB6VC2-42/315
Place of Origin Germany
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100PCS per month
Delivery Time 7-10days Packaging Details Standard paper box
Model Z2DB6VC2-42/315 MNR R900425647
Brand Name Rexroth Model Number R900425647 Z2DB6VC2-42/315
Place of Origin Germany
Rexroth Pressure relief valve, pilot controlled
ZDB6, Z2DB6
Size 6
Component series 4X
Maximum operating pressure 315 bar
Maximum flow 60 l/min
Features
Sandwich plate valve
Porting pattern according to ISO 4401-03-02-0-05 (with or without loSAARing hole)
4 pressure ratings
5 circuit options
With 1 or 2 pressure valve cartridges
4 adjustment types for pressure adjustment, optionally
• Rotary knob
• Sleeve with hexagon and protective cap
• Lockable rotary knob with scale
• Rotary knob with scale
Corrosion-protected design
Type Code :
Z   DB 6     4X /         *
01 Sandwich plate Z
02 1 pressure valve cartridge (only with version “VA”, “VB” and “VP”) no code
2 pressure valve cartridges (only with version “VC” and “VD”) 2
03 Pressure relief valve DB
04 Size 6 6
Relief function from – to:
05 A – T VA
P – T VP
B – T VB
A – T and B – T VC
A – B and B – A VD
Adjustment type for pressure adjustment
06 Rotary knob 1
Sleeve with hexagon and protective cap 2
Lockable rotary knob with scale 31)
Rotary knob with scale 7
07 Component series 40 … 49 (40 … 49: unchanged installation and mounting dimensions) 4X
Pressure rating
08 Set pressure up to 50 bar 50
Set pressure up to 100 bar 100
Set pressure up to 200 bar 200
Set pressure up to 315 bar 315