| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 70000pcs/month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | carton43*25*22.5cm |
| model | SB-5M ST,SG-5M DM,SH-5M AL,SC-5M AL,SL-4M ST |
| cut dia | 12.7mm |
| cut length | 25/28/32mm |
| shank dia | 6mm |
| overall | 70/73/77mm |
| material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| type | silver braze |
| workpiece | Steel, Cast Iron |
| coating | no |
| cut | Steel,Diamond,Aluminum, |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SB-5M ST,SG-5M DM,SH-5M AL,SC-5M AL,SL-4M ST |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
5-Piece AlTiN Coated Carbide Burr Set – Multi-Shape Kit for Hard Materials
10-Piece Carbide Rotary Burr Set in Aluminum Case - Multi-Cut DIY Combo for
10-Piece TiAlN Coated Rotary Burr Set – High Performance Multi-Shape Kit
5-Piece Rotary Burr Set – Starter Kit with Essential Shapes
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 70000pcs/month |
| Delivery Time | 15-30 days | Packaging Details | carton43*25*22.5cm |
| model | SB-5M ST,SG-5M DM,SH-5M AL,SC-5M AL,SL-4M ST | cut dia | 12.7mm |
| cut length | 25/28/32mm | shank dia | 6mm |
| overall | 70/73/77mm | material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | type | silver braze |
| workpiece | Steel, Cast Iron | coating | no |
| cut | Steel,Diamond,Aluminum, | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SB-5M ST,SG-5M DM,SH-5M AL,SC-5M AL,SL-4M ST | Certification | ISO9001:2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 5-Piece Set Carbide Burr Set ,12.7mm Cut Diameter Rotary Burr Set ,6mm Shank Tungsten Carbide Burrs | ||
5-Piece Carbide Burr Set in Red Box – Essential Kit for Metalworking
This 5-piece carbide burr set comes in a distinctive red storage box, making it easy to identify and keep your tools organized. The compact and sturdy box protects the burrs during storage and transport, making it suitable for workshops, job sites, or tool bags.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SB-5M ST | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Steel |
| SG-5M DM | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Diamond |
| SH-5M AL | 12.7 | 32 | 6 | 77 | Silver braze | Aluminum |
| SC-5M AL | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Aluminum |
| SL-4M ST | 12.7 | 28 | 6 | 73 | Silver braze | Steel |
The set includes a selection of commonly used burr shapes, covering everyday metalworking tasks such as deburring, edge breaking, surface blending, and weld preparation. Each burr features a double cut design, offering a good balance between material removal speed and surface finish. All burrs have a standard 6mm (1/4 inch) shank, compatible with most die grinders and rotary tools.
![]()
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!