| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SG-3ZM IN |
| Cut dia | 10mm |
| Cut length | 20mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 170mm |
| Cut | IN |
| Coating | No |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron, stainless steel |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SG-3ZM IN |
| Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Extended Shank Carbide Ball Burr SD-5ML6 DC Ball Nose Burr High Durability
SB-3ML6 Extended Reach Carbide Burrs For Corrosion Resistant Interior Wall
SD-1BML6 Long Shank Carbide Burrs Tungsten Carbide Burr For Precision Cavity
Anti Vibration Long Shank Carbide Burrs SA-5ML6 Damping Design Improves
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SG-3ZM IN | Cut dia | 10mm |
| Cut length | 20mm | Shank | 6mm |
| Overall | 170mm | Cut | IN |
| Coating | No | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron, stainless steel | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SG-3ZM IN | Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 10mm Head Carbide Burr ,150mm Shank Rotary Burr ,Pointed Tree Shape Tungsten Carbide Burr | ||
SG-3ZM Long Shank Pointed Tree INOX Burr - 10mm Head 150mm Shank for Deep Slots and Corners
The SG-3ZM carbide rotary burr features a pointed tree shape with an INOX tooth profile, a 10mm head diameter, 20mm cutting length, and a 150mm extended shank. It is suitable for stainless steel work in deep slots, sharp corners, and areas difficult to reach with standard tools.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SG-3ZM IN | 10 | 20 | 6 | 170 | Silver braze | INOX |
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!