| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SF-1ML6 DC |
| Cut dia | 6mm |
| Cut length | 16mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 168mm |
| Cut | DC |
| Coating | No |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SF-1ML6 DC |
| Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Extended Shank Carbide Ball Burr SD-5ML6 DC Ball Nose Burr High Durability
SB-3ML6 Extended Reach Carbide Burrs For Corrosion Resistant Interior Wall
SD-1BML6 Long Shank Carbide Burrs Tungsten Carbide Burr For Precision Cavity
Anti Vibration Long Shank Carbide Burrs SA-5ML6 Damping Design Improves
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SF-1ML6 DC | Cut dia | 6mm |
| Cut length | 16mm | Shank | 6mm |
| Overall | 168mm | Cut | DC |
| Coating | No | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SF-1ML6 DC | Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 6mm Head Diameter Carbide Burr ,Double Cut Design Rotary Burr ,150mm Extended Shank Tungsten Carbide Burr | ||
SF-1ML6 Long Shank Radius Tree Double Cut Burr for Fine Stock Removal
The SF-1ML6 is a carbide long-shank rotary burr with a radius tree shape and double-cut design. It has a 6mm head diameter, 16mm cutting length, and a 150mm extended shank, ideal for fine stock removal in deep cavities and hard-to-reach areas.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SF-1ML6 DC | 6 | 18 | 6 | 168 | Silver braze | Double |
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!