| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 70000pcs/month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | carton43*25*22.5cm |
| model | SC-1BM |
| cut dia | 6mm |
| cut length | 16mm |
| shank dia | 6mm |
| overall | 61mm |
| material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| type | silver braze |
| workpiece | Steel, Cast Iron |
| coating | no |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SC-1BM |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
SH-3ZM Unfinished Carbide Burr Blank with Customizable Tooth Grinding and 10mm
SA-3M Carbide Rotary Burr Blank with Customizable Tooth Profile in Wear
SC-5M Silver Grade Tungsten Carbide Blank with 12.7mm Cut Diameter for Custom
SG-3M Silver-Brazed Tungsten Carbide Burr with 9.6mm Cut Diameter and Customizab
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 70000pcs/month |
| Delivery Time | 15-30 days | Packaging Details | carton43*25*22.5cm |
| model | SC-1BM | cut dia | 6mm |
| cut length | 16mm | shank dia | 6mm |
| overall | 61mm | material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | type | silver braze |
| workpiece | Steel, Cast Iron | coating | no |
| Brand Name | CABURTECH | Model Number | SC-1BM |
| Certification | ISO9001:2008 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | Silver Brazed Carbide Burr Preform ,6mm Cut Diameter Semi-Finished Carbide Burr ,YG8 Grade Tungsten Carbide Blank | ||
SC-1BM C0616 Silver Brazed Preform – Semi-Finished for Custom Grinding
The SC-1BM C0616 is a carefully crafted semi-finished preform designed to simplify the process of custom rotary burr production. The carbide tip is permanently attached to the steel shank through silver brazing—a method chosen for its clean joint integrity and resistance to heat during subsequent grinding operations.
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type |
| SC-1BM | 6 | 18 | 6 | 61 | Silver braze |
Shaped to the SC series tree profile, this blank arrives with the basic contour already established, so you can focus your attention on defining the tooth geometry, edge sharpness, or coating that suits your specific application. The C0616 dimensions offer a compact form factor ideal for fine detail work, light deburring, or finishing in tighter spaces.
![]()
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!