| Payment Terms | L/C,Western Union,T/T |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | VA-5M DC |
| Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 25mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 70mm |
| Cut | DC |
| Coating | No |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | VA-5M DC |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
SB-5M Carbide Rotary Burr - B12.72506 INOX Cut Type for Metal Machining
Combi Carbide Rotary Burrs Multi-Tooth Design for Various Workpiece Shapes
SC-5M Ball Nose Aluminum Cut Carbide Burr - C12.72506AL for Curved Soft Metal
SF-5M Carbide Aluminum Cut Rotary Burr for Soft Metal Processing Anti‑Clog
Product Specification
| Payment Terms | L/C,Western Union,T/T | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | VA-5M DC | Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 25mm | Shank | 6mm |
| Overall | 70mm | Cut | DC |
| Coating | No | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | VA-5M DC | Certification | ISO9001:2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | Carbide rotary burrs combi cut ,Tungsten carbide burrs multi-material ,Rotary burrs machining efficiency | ||
Carbide Rotary Burrs with Combi Cut Design - For Multi-Material Machining Efficiency
Designed to adapt to varied processing tasks, this tool combine multiple cutting features to deliver balanced performance in both material removal and surface finishing.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| VA-5M DC | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Double |
Dual‑Function Design
Integrates efficient stock‑removal capability with smoother finishing performance, reducing tool changes and supporting continuous workflow.
Broad Material Suitability
Works effectively on common metals and certain composite materials, minimizing the need for frequent tool switching.
Stable and Comfortable Use
Cutting forces are well distributed to lower vibration, offering steadier handling and more consistent results.
Cost‑Efficient Choice
One tool covers multiple steps, lowering the number of tools required for a range of production and repair jobs.
Mold work: from rough grinding to finer finishing
Welded seam blending and surface smoothing
Edge finishing on multi‑material components
Deburring and shaping in maintenance and repair
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!