| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SL-4M AL |
| Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 28mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 73mm |
| Cut | AL |
| Coating | No |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Workpiece | Aluminum, steel, cast iron |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SL-4M AL |
| Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
SB-5M Carbide Rotary Burr - B12.72506 INOX Cut Type for Metal Machining
Combi Carbide Rotary Burrs Multi-Tooth Design for Various Workpiece Shapes
SC-5M Ball Nose Aluminum Cut Carbide Burr - C12.72506AL for Curved Soft Metal
SF-5M Carbide Aluminum Cut Rotary Burr for Soft Metal Processing Anti‑Clog
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SL-4M AL | Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 28mm | Shank | 6mm |
| Overall | 73mm | Cut | AL |
| Coating | No | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Workpiece | Aluminum, steel, cast iron | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SL-4M AL | Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | TiN Coating Carbide Burrs ,TiAlN Coating Rotary Burrs ,Diamond Coating Coated Carbide Tools | ||
SL-4M Ball Nosed Cone Aluminum Cut Carbide Burr - L12.72806 For Aluminum Curved and Internal Work
The SL-5M carbide rotary burr features an aluminum‑cut design combined with a ball nosed cone profile, optimized for curved surface work, internal‑corner handling, and gradual surface machining on aluminum and other soft metals. The ball nose allows smooth contact with complex curves and internal radii, while the tapered area is effective for slope finishing and progressive material removal. The aluminum‑cut structure helps reduce material adhesion and improves machining smoothness.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SL-4M AL | 12.7 | 28 | 6 | 73 | Silver braze | Aluminum |
| Care Selections-carbide grades | Cobalt(%) | Hardness(HRA) | T.R.S(N/mm2) | |
| Carbide Grades | YG7 | 7 | 90.5 | 3000 |
| YG8 | 8 | 89.5 | 3400 | |
| YG6X | 6 | 91.7 | 3400 | |
| YG10X | 10 | 90-91 | 3000 | |
This tool is suitable for deburring, chamfering, weld‑seam finishing, and surface smoothing on materials such as aluminum, aluminum alloys, and copper. It performs reliably during continuous use, balancing efficiency with surface quality.
Compatible with common electric and pneumatic equipment, it is easy to operate and maintain. Widely used in aluminum mold trimming, curved‑surface part machining, weld‑transition finishing, and routine maintenance, this is a specialized rotary burr designed for multi‑angle aluminum processing tasks.
![]()
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!