| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SF-5M SK/SL-4M AL/SB-5M IN/SC-5M SC/SH-5M DC |
| Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 25/28/32mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 70/73/77mm |
| Cut | SK/AL/IN/SC/DC |
| Coating | AlTiN |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron, aluminum |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | Carbide Burr Set |
| Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
5-Piece Multi-Shape Carbide Burr Set with 12.7mm Cut Diameter and 6mm Shank for
5-Piece Tungsten Carbide Burr Set with 6mm Shank – Multi-Shape Kit for
5-Piece Tungsten Carbide Burr Kit with 6mm Shank and Double Cut for Metalwork
5-Piece Carbide Burr Kit with Assorted Shapes in Durable Plastic Case and 6mm
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SF-5M SK/SL-4M AL/SB-5M IN/SC-5M SC/SH-5M DC | Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 25/28/32mm | Shank | 6mm |
| Overall | 70/73/77mm | Cut | SK/AL/IN/SC/DC |
| Coating | AlTiN | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron, aluminum | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | Carbide Burr Set | Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | AlTiN-Coated Carbide Rotary Burr Set ,Multi-Shape Carbide Burrs Set ,Multi-Tooth Rotary Burr Kit | ||
5-Piece AlTiN-Coated Carbide Rotary Burr Set Multi-Shape and Multi-Tooth for General Metalwork
This set includes five carbide rotary burrs in different shapes (SF/SL/SB/SC/SH), each featuring one of five tooth profiles: single coarse, aluminum cut, INOX cut, single cut, and double cut. All are coated with AlTiN for improved performance in cutting, finishing, and deburring of common metal materials.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SF-5M SK | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Single Coarse |
| SL-4M AL | 12.7 | 28 | 6 | 73 | Silver braze | Aluminum |
| SB-5M IN | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | INOX |
| SC-5M SC | 12.7 | 25 | 6 | 70 | Silver braze | Single |
| SH-5M DC | 12.7 | 32 | 6 | 77 | Silver braze | Double |
The AlTiN coating enhances surface hardness and heat resistance, reducing wear during continuous use and extending tool life. The combination of different shapes and tooth profiles provides flexibility for various machining tasks, including flat surfaces, curves, internal corners, and deep grooves. It is suitable for weld cleaning, surface finishing, and general shaping of common metals such as stainless steel, carbon steel, aluminum alloys, and cast iron.
Compatible with standard electric and pneumatic tools, the set is easy to operate and maintain. Widely used in machining, mold finishing, post-weld processing, and routine equipment maintenance, this is a practical and durable rotary burr kit for everyday metalworking needs.
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!