| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 70000pcs/month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | carton43*25*22.5cm |
| model | SF-5ML6 DM |
| cut dia | 12.7mm |
| cut length | 25mm |
| shank dia | 6mm |
| overall | 170mm |
| material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| cut | diamond |
| type | silver braze |
| workpiece | Steel, Cast Iron |
| coating | no |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SF-5ML6 DM |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Extended Shank Carbide Ball Burr SD-5ML6 DC Ball Nose Burr High Durability
SB-3ML6 Extended Reach Carbide Burrs For Corrosion Resistant Interior Wall
SD-1BML6 Long Shank Carbide Burrs Tungsten Carbide Burr For Precision Cavity
Anti Vibration Long Shank Carbide Burrs SA-5ML6 Damping Design Improves
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 70000pcs/month |
| Delivery Time | 15-30 days | Packaging Details | carton43*25*22.5cm |
| model | SF-5ML6 DM | cut dia | 12.7mm |
| cut length | 25mm | shank dia | 6mm |
| overall | 170mm | material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | cut | diamond |
| type | silver braze | workpiece | Steel, Cast Iron |
| coating | no | Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SF-5ML6 DM | Certification | ISO9001:2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | Tungsten Carbide Rotary Burr Set ,6mm Shank Carbide Burr Kit ,Multi-Shape Rotary Burr Set | ||
SF-5ML6 DM Carbide Rotary Burr with Extended Shank – Deep Reach for Difficult Access
The SF-5ML6 DM is an extended shank version of our standard rotary burr, designed for deeper reach applications and hard-to-access workpieces. It features a high-quality carbide head with a longer steel shank, providing excellent stability and precision during extended operations. The extended shank allows the tool to reach deeper cavities, recesses, or internal contours without compromising cutting performance.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SF-5ML6 DM | 12.7 | 25 | 6 | 175 | Silver braze | Diamond |
Manufactured with virgin carbide raw materials and silver brazed using fully automatic equipment, this burr ensures reliable head retention, smooth cutting action, and long tool life. Suitable for die grinding, weld dressing, deburring, and contouring on steel, stainless steel, cast iron, and non-ferrous metals.
![]()
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!