| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SK-5M DC |
| Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 6.3mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 54mm |
| Cut | DC |
| Coating | AlTiN |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron |
| Brand Name | Caburtech |
| Model Number | SK-5M DC |
| Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
SL‑4M AlTiN Coated Ball Nosed Cone Aluminum Cut Carbide Burr For Aluminum Curved
Reliable Rotary Tool Burr Bits SE-5M AlTiN Coated Double Cut Carbide Burr
AlTiN Coated SC-5M Single Cut Carbide Burr for General Machining
SN-4M Carbide Rotary Bit AlTiN Coated Carbide Rotary Tool Bits Inverted Cone
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SK-5M DC | Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 6.3mm | Shank | 6mm |
| Overall | 54mm | Cut | DC |
| Coating | AlTiN | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Workpiece | Steel, cast iron | Brand Name | Caburtech |
| Model Number | SK-5M DC | Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | AlTiN Coated Carbide Burr ,Double Cut Rotary Burr ,90° Countersink Burr | ||
SK-5M AlTiN-Coated Double Cut 90° Countersink Burr for Vertical Countersinking and Chamfering
The SK-5M carbide rotary burr features a 90° countersink shape with a double‑cut design and an AlTiN (aluminum titanium nitride) coating, developed specifically for vertical countersinking, right‑angle chamfering, and hole‑edge finishing. The coating enhances surface hardness and heat resistance, reducing wear during continuous use and extending tool life.
| Technical Parameters | ||||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type | Cut |
| SK-5M DC | 12.7 | 6.3 | 6 | 54 | Silver braze | Double |
| Care Selections-carbide grades | Cobalt(%) | Hardness(HRA) | T.R.S(N/mm2) | |
| Carbide Grades | YG7 | 7 | 90.5 | 3000 |
| YG8 | 8 | 89.5 | 3400 | |
| YG6X | 6 | 91.7 | 3400 | |
| YG10X | 10 | 90-91 | 3000 | |
| Care Selections-Coatings | Color | Thickness(μm) | Hardness(Hmv) | |
| Coatings | AlTiN | Grey | 1-5 | 3000-3500 |
| TiN | Gold | 8-15 | 3200 | |
| Nanoblue | Blue | 8-15 | 3500 | |
| Gilt | Rainbow | 0.2-0.5 | 7000-8000 | |
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!