Products
Manufacturer of a wide range of products which include Precision-Etched Titanium Flow Plates for Heat Exchangers with High-Corrosion,Supplier of High-performance Etched Metallic Bipolar Plates for Hydrogen Fuel,Stainless Steel Enc...
MOQ: 10
Price: 50-100USD
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000-100000PCD / week |
| Delivery Time | 5-10 work days |
| Packaging Details | PE bags and Carton |
| Material | Titanium,alloys or customized |
| Thicknessrange | 0.5mm - 3.0mm |
| Tolerance | ±0.01mm |
| Shape | As client's request |
| Surface Finish | Smooth |
| Process | Photo chemical etching |
| Brand Name | XHS/Customize |
| Model Number | Customize |
| Certification | ISO 9001, ISO 14001, IATF 16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10
Price: 80-100USD
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000-100000PCS / week |
| Delivery Time | 3-15 days |
| Packaging Details | PE bags and Cartons / Customized |
| Materials | Stainless steel, Titanium or customized |
| Thickness | 0.02mm -3mm |
| Shape | As client's request |
| Tolerance | +/- 0.005mm |
| Production Process | Photo Chemical Etching, Plating, Stamping, Laser cutting |
| Brand Name | XHS/ Customized |
| Model Number | Custom |
| Certification | ISO 9001, ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500pcs
Price: USD0.1-1 pcs
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 pcs \day |
| Delivery Time | 8-10 work days |
| Packaging Details | carton \ wooden case\ can be customized |
| Package Size | 30.00cm * 30.00cm * 5.00cm |
| Size | Customized |
| Process Type | Chemical etching |
| Production Volume | Low to high volume |
| Etchanttype | Ferric Chloride, Nitric Acid, Hydrochloric Acid |
| Environmentalimpact | Low Waste Generation |
| Costefficiency | Cost-Effective for Complex Designs |
| Material Compatibility | Stainless Steel, Alloys or Customized |
| Customized Logo | Available |
| Technology | Photo Chemical Etching |
| Leadtime | 8-10 working days |
| Applications | encoder sensor |
| Productname | Metal Chemical Etching |
| Materialcompatibility | Stainless Steel, Copper, Aluminum, Brass, Titanium |
| Surface Finish | Smooth, Matte, or Textured |
| Brand Name | customized |
| Model Number | XHS-SU001 |
| Certification | ISO9001\ISO14000 |
| Place of Origin | China ,Shenzhen |
MOQ: 500pcs
Price: USD0.1-1 pcs
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 pcs \day |
| Delivery Time | 8-10 work days |
| Packaging Details | carton \ wooden case\ can be customized |
| Package Size | 30.00cm * 30.00cm * 5.00cm |
| Size | Customized |
| Process Type | Chemical etching |
| Production Volume | Low to high volume |
| Etchanttype | Ferric Chloride, Nitric Acid, Hydrochloric Acid |
| Environmentalimpact | Low Waste Generation |
| Costefficiency | Cost-Effective for Complex Designs |
| Material Compatibility | Stainless Steel, Alloys or Customized |
| Customized Logo | Available |
| Technology | Photo Chemical Etching |
| Leadtime | 8-10 working days |
| Applications | encoder sensor |
| Productname | Metal Chemical Etching |
| Materialcompatibility | Stainless Steel, Copper, Aluminum, Brass, Titanium |
| Surface Finish | Smooth, Matte, or Textured |
| Brand Name | customized |
| Model Number | XHS-SU001 |
| Certification | ISO9001\ISO14000 |
| Place of Origin | China ,Shenzhen |
MOQ: 500pcs
Price: USD0.1-1 pcs
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 pcs \day |
| Delivery Time | 8-10 work days |
| Packaging Details | carton \ wooden case\ can be customized |
| Package Size | 30.00cm * 30.00cm * 5.00cm |
| Size | Customized |
| Process Type | Chemical etching |
| Production Volume | Low to high volume |
| Etchanttype | Ferric Chloride, Nitric Acid, Hydrochloric Acid |
| Environmentalimpact | Low Waste Generation |
| Costefficiency | Cost-Effective for Complex Designs |
| Material Compatibility | Stainless Steel, Alloys or Customized |
| Customized Logo | Available |
| Technology | Photo Chemical Etching |
| Leadtime | 8-10 working days |
| Applications | encoder sensor |
| Productname | Metal Chemical Etching |
| Materialcompatibility | Stainless Steel, Copper, Aluminum, Brass, Titanium |
| Surface Finish | Smooth, Matte, or Textured |
| Brand Name | customized |
| Model Number | XHS-SU001 |
| Certification | ISO9001\ISO14000 |
| Place of Origin | China ,Shenzhen |
MOQ: 500pcs
Price: USD0.1-1 pcs
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 8000 pcs \day |
| Delivery Time | 8-10 work days |
| Packaging Details | carton \ wooden case\ can be customized |
| Brand Name | customized |
| Model Number | XHS-SU001 |
| Certification | ISO9001\ISO14000 |
| Place of Origin | China ,Shenzhen |
MOQ: 10
Price: 50-100USD
| Payment Terms | ,T/T |
| Supply Ability | 10000-100000PCD / week |
| Delivery Time | 5-10 work days |
| Packaging Details | PE bags and Carton |
| Material | Stainless Steel or Customized |
| Etching Method | Chemical Etching |
| Thickness | 0.02mm to 1.5mm |
| Shape | Customizable |
| Tolerance | ±0.01mm |
| Surfacefinish | Smooth, Burr-free |
| Brand Name | XHS/Customize |
| Model Number | Customize |
| Certification | ISO 9001, ISO 14001, IATF 16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10
Price: 50-100USD
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 10000-100000PCS / week |
| Delivery Time | 3-15 days |
| Packaging Details | PE bags and Cartons / Customized |
| Brand Name | XHS |
| Model Number | XHS |
| Certification | ISO9001, ISO14001, ITAF 16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10
Price: 80-100USD
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 10000-100000PCS / week |
| Delivery Time | 2-3 weeks |
| Packaging Details | PE bag, Carton |
| Durability | High |
| Complexity | High |
| Tolerance | ±0.005mm |
| Thickness | 0.02mm-1.5mm |
| Lead Time | 2-3 Weeks |
| Size | Customized |
| Precision | High |
| Cost | Low |
| Brand Name | XHS/ Customized |
| Model Number | XHS/ Customized |
| Certification | ISO9001 ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10
Price: 80-100USD
| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 10000-100000PCS / week |
| Delivery Time | 2-3 weeks |
| Packaging Details | PE bag, Carton |
| Durability | High |
| Complexity | High |
| Tolerance | ±0.005mm |
| Thickness | 0.02mm-1.5mm |
| Lead Time | 2-3 Weeks |
| Size | Customized |
| Precision | High |
| Cost | Low |
| Brand Name | XHS/ Customized |
| Model Number | XHS/ Customized |
| Certification | ISO9001 ISO14001 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!