| Model NO. | Customized |
| Power | 100W |
| Output Torque | 1000N |
| Door Panel Pattern | Linear |
| Color | Grey |
| Surface Finishing | Finished |
| Transport Package | Wood Case |
| Specification | JTM-D01, JTM-D02, JTM-D03, TM-D04, JTM-D05 |
| Trademark | JCJS OR OEM |
| Origin | China |
| HS Code | 85308000 |
| Supply Ability | 50000sets/Year |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Aluminum Alloy |
| Thickness | 40mm |
| Opening Style | Rolling |
| Opening Type | With Remote Control |
| Motor Shaft | 3.9m |
| Customization | Available | Customized Request |
| Payment Terms | LC, T/T, PayPal, Western Union, PINGPONG |
| Delivery Time | Peak Season Lead Time: one month, Off Season Lead Time: within 15 workdays |
View Detail Information
Explore similar products
Finished Aluminum Alloy Fast Rolling Garage Roller Shutter Door for Security
Remote Control Linear Panel Pattern Aluminum Alloy Fast Spiral Security
High Speed Rolling Rapid Roll up Shutter Spiral Security Automatic Door for
JTM-D05 Aluminum Alloy High Speed Rolling up Roller Shutter Spiral Security Door
Product Specification
| Model NO. | Customized | Power | 100W |
| Output Torque | 1000N | Door Panel Pattern | Linear |
| Color | Grey | Surface Finishing | Finished |
| Transport Package | Wood Case | Specification | JTM-D01, JTM-D02, JTM-D03, TM-D04, JTM-D05 |
| Trademark | JCJS OR OEM | Origin | China |
| HS Code | 85308000 | Supply Ability | 50000sets/Year |
| Warranty | 1 Year | Material | Aluminum Alloy |
| Thickness | 40mm | Opening Style | Rolling |
| Opening Type | With Remote Control | Motor Shaft | 3.9m |
| Customization | Available | Customized Request | Payment Terms | LC, T/T, PayPal, Western Union, PINGPONG |
| Delivery Time | Peak Season Lead Time: one month, Off Season Lead Time: within 15 workdays | ||
| High Light | aluminum alloy garage roller shutter door ,rapid shutting garage door ,finished surface security warehouse door | ||
| Opening Speed: | 06m-2.0m/s (Adjustable) | |||||||
| Closing speed: | 0.5m-1.5m/s (Adjustable) | |||||||
| Max dimension: | 8000mm wide*8000mm high | |||||||
| Wind resistance: | Beaufort scale 12 (35m/s) | |||||||
| Control system: | Servo type | |||||||
| Driving system: | Servo motor | |||||||
| Motor Side | Left/Right, Left and Right | |||||||
| Sound insulation factor: | R=25dB | |||||||
| Power supply: | 1-phase 220±10%V,50/60HZ, | |||||||
| or 3-phase 380V±10%V,50/60HZ | ||||||||
| Available colors: | Red,Grey,Orange,Champagne, Yelleow,White,Blue,Silver,Brown | |||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2019
Total Annual:
10000000-50000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Business Mission: Quality first, Reputation first, Integrity first, recommend all kinds of high-quality products to the society, and serve enterprises in all walks of life. Service Commitment: Provide all kinds of high-quality (bars, rods, angles, shapes and sections of stainless steel )and related ... Business Mission: Quality first, Reputation first, Integrity first, recommend all kinds of high-quality products to the society, and serve enterprises in all walks of life. Service Commitment: Provide all kinds of high-quality (bars, rods, angles, shapes and sections of stainless steel )and related ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!