| Payment Terms | tt lc PayPal credit card |
| Delivery Time | 18 days |
| Packaging Details | plywood/wooden package |
| Frame Material | Stailess Steel/Aluminum |
| FFU size | 575*575*320 mm |
| HEPA size | 570*570*69 mm |
| Air flow | 400-600 m³/h |
| Voltage | 110V/120V 50HZ/60HZ |
| Efficiency | 99.99% H14 |
| Brand Name | ZJNF |
| Model Number | FFU 2X2 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Horizontal Clean Room FFU Fan Filter Unit , 220V 50Hz Laminar Flow Hood
0.3um Clean Room Fan Filter Unit , AC 110V 220V 200W FFU Fan Filter
Custom Fan Filter Unit FFU , 2x4 HEPA Fan Filter Unit For Mushroom Cleanroom
0.3um HEPA Fan Filter Unit
Product Specification
| Payment Terms | tt lc PayPal credit card | Delivery Time | 18 days |
| Packaging Details | plywood/wooden package | Frame Material | Stailess Steel/Aluminum |
| FFU size | 575*575*320 mm | HEPA size | 570*570*69 mm |
| Air flow | 400-600 m³/h | Voltage | 110V/120V 50HZ/60HZ |
| Efficiency | 99.99% H14 | Brand Name | ZJNF |
| Model Number | FFU 2X2 | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | custom ceiling mount laminar flow hood ,laminar flow hood with operation manual ,FFU fan filter unit with warranty | ||
The regular maintenance of laminar flow hood is the key to ensuring its continuous provision of stable and clean environment, and the core lies in standardized operation and strict testing.
Daily cleaning is the foundation. Clean the outer surface before production, wipe the box with detergent solution every week, and remove any residue with injection water. The current distribution plate needs to be disassembled and cleaned, and the light tubes also need to be cleaned separately. After using the cleaning tools, rinse them with detergent and purified water, and let them dry naturally.
Performance testing is the core. Regular testing of wind speed and uniformity is required. A hot wire anemometer should be used to measure the average wind speed (standard: 0.45 ± 20% m/s) at a distance of 15-30cm downstream of the high-efficiency filter. The deviation between the single point wind speed and the average should be ≤ ± 20%. At the same time, visual testing of airflow patterns is required to ensure that the airflow is a vertical/horizontal unidirectional flow without dead zones, eddies, or cross contamination. Efficient filter integrity testing (PAO/DOP method) is also essential, with a local leakage rate of ≤ 0.01%.
Professional maintenance is essential. Regularly check whether the bolts of each component of the fan are loose, whether the belt tension is moderate, and whether the impeller rotates normally and smoothly. Before starting, it is necessary to check the electrical circuit. The insulation resistance of the motor to ground should not be less than 2M Ω, and the leakage current value between the external leakage metal and the power line should not exceed 1.5mA. The unit should be managed and operated by professional personnel. During operation, the operation status of the unit should be regularly checked, and any abnormal situations should be promptly eliminated and regularly maintained.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2003
Total Annual:
3000000-4000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen ZhongJian South Environment Co., Ltd was founded in 2003. Which is the only high-tech technology company in Southern China with CNAS certification We are mainly engaged in Designing Manufacturing, Testing & Verification, Manufacturing Processes and Quality Control, ... Shenzhen ZhongJian South Environment Co., Ltd was founded in 2003. Which is the only high-tech technology company in Southern China with CNAS certification We are mainly engaged in Designing Manufacturing, Testing & Verification, Manufacturing Processes and Quality Control, ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!