| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Delivery Time | 20DAYS |
| Packaging Details | Plywood |
| Installationtype | Floor standing |
| Chambervolume | 50-1500 liters |
| Safety Features | Overpressure Protection, Temperature Sensors |
| Overall Dimension | Customized |
| Cycle Time | 15-60 minutes |
| Chambermaterial | Stainless Steel |
| Sterilization Temperature | 121°C - 134°C |
| Weight | Varies by model |
| Sterilizationtemperature | 121-134°C |
| Operatingpressure | 0.12-0.22 MPa |
| Sterilization Method | High Pressure Steam |
| Power Supply | 220V/380V, 50Hz/60Hz |
| Dimensions | Varies by model |
| Controlsystem | Microprocessor-based automatic control |
| Material | Stainless Steel |
| Brand Name | ZJNF |
| Place of Origin | China |
| Model Number | Air Shower |
View Detail Information
Explore similar products
360 Degree Industrial Air Shower Unit Adjustable Nozzle With Mechanical
Sole Cleaning Machine Modular Clean Room Air Shower With Smart Control System
SUS304 Clean Room Air Shower Booth LED Double Person Two Side Blowing
110V 220V SUS304 Stainless Steel Low Noise Cleanroom Air Shower Cabinet , 12
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Delivery Time | 20DAYS |
| Packaging Details | Plywood | Installationtype | Floor standing |
| Chambervolume | 50-1500 liters | Safety Features | Overpressure Protection, Temperature Sensors |
| Overall Dimension | Customized | Cycle Time | 15-60 minutes |
| Chambermaterial | Stainless Steel | Sterilization Temperature | 121°C - 134°C |
| Weight | Varies by model | Sterilizationtemperature | 121-134°C |
| Operatingpressure | 0.12-0.22 MPa | Sterilization Method | High Pressure Steam |
| Power Supply | 220V/380V, 50Hz/60Hz | Dimensions | Varies by model |
| Controlsystem | Microprocessor-based automatic control | Material | Stainless Steel |
| Brand Name | ZJNF | Place of Origin | China |
| Model Number | Air Shower | ||
| High Light | Microorganism Removal Pharmaceutical Autoclave ,Essential Pharmaceutical Autoclave | ||
Our Clean Room Air Showers feature high-speed nozzles delivering air speeds of 22-25 M/s, effectively removing contaminants from personnel and equipment. Constructed from durable SUS304 Stainless Steel, these units are built for longevity and easy cleaning in demanding clean room environments.
With HEPA filter efficiency of ≥99.99% and overall efficiency of 99.99% at 0.3um, our air showers provide exceptional particle removal. The integrated LED display offers real-time operational feedback, ensuring optimal performance at all times.
Designed to maintain superior cleanliness, this Air Shower Tunnel removes up to 99.99% of particles as small as 0.3um through its powerful fan and efficient HEPA filtration system.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| HEPA Efficiency | 99.99% |
| HEPA Filter Efficiency | ≥99.99% |
| Body Material | Cold-roll Steel / Stainless Steel |
| Power | 380V/50HZ |
| Fan Power | 1250W * 1/2/3 |
| Nozzle Air Speed | 22-25 M/s |
| Roll Up Door | Protection PVC Roller Shutter Door |
| LED Display | Included |
| Material | SUS304 Stainless Steel |
| Efficiency | 99.99% @ 0.3um |
The Clean Room Air Shower is essential for industries requiring controlled environments. Applications include:
The unit's corrosion-resistant SUS304 Stainless Steel construction, adjustable fan settings (1250W with 1/2/3 power options), and intuitive LED display make it ideal for preventing contamination in sensitive manufacturing and research environments.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2003
Total Annual:
3000000-4000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen ZhongJian South Environment Co., Ltd was founded in 2003. Which is the only high-tech technology company in Southern China with CNAS certification We are mainly engaged in Designing Manufacturing, Testing & Verification, Manufacturing Processes and Quality Control, ... Shenzhen ZhongJian South Environment Co., Ltd was founded in 2003. Which is the only high-tech technology company in Southern China with CNAS certification We are mainly engaged in Designing Manufacturing, Testing & Verification, Manufacturing Processes and Quality Control, ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!