| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Delivery Time | 20DAYS |
| Packaging Details | Plywood |
| Overall Dimension | Customized |
| Safetyfeatures | Overpressure Protection, Automatic Door Lock |
| Cycle Time | 15-60 minutes |
| Chambermaterial | Stainless Steel |
| Body Material | Cold-roll Steel /Stainless Steel |
| Classification Types | Portable, Vertical, Pre-vacuum |
| Sterilization Method | High Pressure Steam |
| Filter Efficiency | 99.99% |
| Operatingpressure | 0.12-0.22 MPa |
| Weight | Varies by model |
| Userinterface | Touchscreen display |
| Dimensions | Varies by model |
| Chambervolume | 50L - 1500L |
| Sterilizationmethod | High Pressure Steam |
| Powersupply | 220V/380V, 50Hz/60Hz |
| Brand Name | ZJNF |
| Place of Origin | China |
| Model Number | Air Shower |
View Detail Information
Explore similar products
360 Degree Industrial Air Shower Unit Adjustable Nozzle With Mechanical
Sole Cleaning Machine Modular Clean Room Air Shower With Smart Control System
SUS304 Clean Room Air Shower Booth LED Double Person Two Side Blowing
110V 220V SUS304 Stainless Steel Low Noise Cleanroom Air Shower Cabinet , 12
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Delivery Time | 20DAYS |
| Packaging Details | Plywood | Overall Dimension | Customized |
| Safetyfeatures | Overpressure Protection, Automatic Door Lock | Cycle Time | 15-60 minutes |
| Chambermaterial | Stainless Steel | Body Material | Cold-roll Steel /Stainless Steel |
| Classification Types | Portable, Vertical, Pre-vacuum | Sterilization Method | High Pressure Steam |
| Filter Efficiency | 99.99% | Operatingpressure | 0.12-0.22 MPa |
| Weight | Varies by model | Userinterface | Touchscreen display |
| Dimensions | Varies by model | Chambervolume | 50L - 1500L |
| Sterilizationmethod | High Pressure Steam | Powersupply | 220V/380V, 50Hz/60Hz |
| Brand Name | ZJNF | Place of Origin | China |
| Model Number | Air Shower | ||
| High Light | Stainless Steel High Pressure Steam Sterilizer ,Clean Room High Pressure Steam Sterilizer | ||
Our Clean Room Air Showers feature high-speed nozzles delivering air speeds of 22-25 M/s, effectively removing contaminants from personnel and equipment. Constructed from durable SUS304 Stainless Steel, these units are designed for longevity and easy cleaning in demanding cleanroom environments.
Key performance features include:
| HEPA Filter Efficiency | ≥99.99% |
| Overall Efficiency | 99.99% @ 0.3μm |
| Body Material | Cold-roll Steel / Stainless Steel |
| Primary Material | SUS304 Stainless Steel |
| Power Supply | 380V/50HZ |
| Fan Power | 1250W × 1/2/3 |
| Nozzle Air Speed | 22-25 M/s |
| Roll-up Door | Protection PVC Roller Shutter Door |
| Display | LED Display Included |
The Clean Room Air Shower is essential for industries requiring controlled environments:
The corrosion-resistant SUS304 stainless steel construction, combined with adjustable fan settings and intuitive LED display, ensures reliable operation and effective contamination prevention for personnel and objects entering cleanroom environments.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2003
Total Annual:
3000000-4000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen ZhongJian South Environment Co., Ltd was founded in 2003. Which is the only high-tech technology company in Southern China with CNAS certification We are mainly engaged in Designing Manufacturing, Testing & Verification, Manufacturing Processes and Quality Control, ... Shenzhen ZhongJian South Environment Co., Ltd was founded in 2003. Which is the only high-tech technology company in Southern China with CNAS certification We are mainly engaged in Designing Manufacturing, Testing & Verification, Manufacturing Processes and Quality Control, ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!