| Supply Ability | 10000 units per month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Carton Package |
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Touch Technology | DVT Optical technology |
| Touch Point | 2 touch points/ 10 touch points |
| Resolution | 32768*32768 |
| Sampling Rate | 120 fps |
| Effect Touch Object Size | >8mm |
| Touch Method | finger or any opaque objects |
| Positioning Accuracy | <2mm |
| Connecting Port | USB2.0 USB3.0 |
| Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Storage | Temperature: -30°C~60°C Humidity: 0%~95% |
| Operation | Temperature: -10°C~45°C Humidity: 10%~90% |
| Installation | Wall mounted, cabinets, mobile stand (optional) |
| Color | Black(other colors optional ),Gray,Silver/Black |
| Hotkey | with hotkeys or without |
| Other name | Multitouch Electronic Interactive Whiteboard with Hotkey |
| Whiteboard type | Interactive Whiteboard,Electronic Whiteboard,Standard Whiteboard |
| Folded | No |
| Type | Whiteboard |
| Touch points | 10 Points,6 or more,6,32 points,2 |
| Product name | Interactive Smart Board,75 inch Full HD electronic teaching whiteboard,interactive whiteboard,New portable usb wireless infrared touch screen interactive whiteboard,China Interactive Whiteboard 10 Points Infrared Touch Board Smart |
| Application | School Teaching,education,Classroom education for school,business,presentation |
| Warranty | 1 year |
| Material | Aluminum Alloy Frame,Nano+Aluminum honeycomb/ceramic,Aluminum Frame + Rolled-Cold Steel |
| Technology | Infrared,Infrared Interactive Whiteboard |
| Name | stand digital smart board,infrared interactive whiteboard,84 inch lcd interactive tv touch screen whiteboard with wifi mobile st |
| Function | projector,tablet,For Education or Trading |
| Aspect Radio | 16:10, 16:9... |
| Interface | USB, VGA, RS232, HDMI |
| Screen Size | 65",75",86", 98" |
| Multi-Touch | Up to 40 points |
| Hotkeys | Two sides hotkeys |
| Shipping Way | Sea Shipping Air Freight Truck Freight |
| Touch Points | 20 points |
| Operation System | Andriod/Windows/Linux/Mac.etc. |
| Accuracy | 2mm |
| Mobile Stand | Optional |
| Colors | Black Or OEM |
| Brand Name | iBoard or OEM |
| Model Number | IB-2C IB-4C |
| Certification | CCC, CE, FCC, RoHS, Reach, OHSAS, ISO9001, ISO14001 |
| Place of Origin | Shenzhen, CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Interactive Whiteboard Touch 86 Inch Education with Compatible Software
Sturdy IBoard Interactive Whiteboard Working Humidity 0% To 90% Beautiful
150 Inch Interactive Whiteboard For Academic Hall
102 Inch High Precision Control Interactive Smart Whiteboard with Aluminum Alloy
Product Specification
| Supply Ability | 10000 units per month | Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Carton Package | Payment Terms | T/T,L/C |
| Touch Technology | DVT Optical technology | Touch Point | 2 touch points/ 10 touch points |
| Resolution | 32768*32768 | Sampling Rate | 120 fps |
| Effect Touch Object Size | >8mm | Touch Method | finger or any opaque objects |
| Positioning Accuracy | <2mm | Connecting Port | USB2.0 USB3.0 |
| Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz | Storage | Temperature: -30°C~60°C Humidity: 0%~95% |
| Operation | Temperature: -10°C~45°C Humidity: 10%~90% | Installation | Wall mounted, cabinets, mobile stand (optional) |
| Color | Black(other colors optional ),Gray,Silver/Black | Hotkey | with hotkeys or without |
| Other name | Multitouch Electronic Interactive Whiteboard with Hotkey | Whiteboard type | Interactive Whiteboard,Electronic Whiteboard,Standard Whiteboard |
| Folded | No | Type | Whiteboard |
| Touch points | 10 Points,6 or more,6,32 points,2 | Product name | Interactive Smart Board,75 inch Full HD electronic teaching whiteboard,interactive whiteboard,New portable usb wireless infrared touch screen interactive whiteboard,China Interactive Whiteboard 10 Points Infrared Touch Board Smart |
| Application | School Teaching,education,Classroom education for school,business,presentation | Warranty | 1 year |
| Material | Aluminum Alloy Frame,Nano+Aluminum honeycomb/ceramic,Aluminum Frame + Rolled-Cold Steel | Technology | Infrared,Infrared Interactive Whiteboard |
| Name | stand digital smart board,infrared interactive whiteboard,84 inch lcd interactive tv touch screen whiteboard with wifi mobile st | Function | projector,tablet,For Education or Trading |
| Aspect Radio | 16:10, 16:9... | Interface | USB, VGA, RS232, HDMI |
| Screen Size | 65",75",86", 98" | Multi-Touch | Up to 40 points |
| Hotkeys | Two sides hotkeys | Shipping Way | Sea Shipping Air Freight Truck Freight |
| Touch Points | 20 points | Operation System | Andriod/Windows/Linux/Mac.etc. |
| Accuracy | 2mm | Mobile Stand | Optional |
| Colors | Black Or OEM | Brand Name | iBoard or OEM |
| Model Number | IB-2C IB-4C | Certification | CCC, CE, FCC, RoHS, Reach, OHSAS, ISO9001, ISO14001 |
| Place of Origin | Shenzhen, CHINA | ||
| High Light | DTV Optical Interactive Whiteboard ,2 Touch Points Optical Interactive Whiteboard | ||
Series: IB-2C Two camera DTV optical interative whiteboard
Series:IB-4C Four camera DVT optical interactive whiteboard
![]()
![]()
An interactive whiteboard, also known as interactive board or smart board, is a large interactive display board in the form factor of a whiteboard. It can either be a standalone touchscreen computer used independently to perform tasks and operations, or a connectable apparatus used as a touchpad to control computers from a projector. They are used in a variety of settings, including classrooms at all levels of education, in corporate board rooms and work groups, in training rooms for professional sports coaching, in broadcasting studios, and others.
Connect the Whiteboard with laptop/PC and projector:
When finished, the installation should look similar to the figure bellow:
![]()
![]()
![]()
![]()
| Technology | Optical Imaging Touch Technology |
|---|---|
| Touch Point | Dual touch |
| Sampling Rate | 120 fps |
| Respond Time | ≈8ms |
| Resolution | 32768 x 32768 |
| Touch Accuracy | 3 mm |
| Input Method | Finger or any other opaque object |
| Calibration | 4-point, 16-point, 25-point calibration, no drift |
| Operating System |
Vista/7/8/8.1/10, Linux, Android(V4.0 or above) Mac OSX(V10.4 or above) |
| Interface Type | USB2.0 (Full Speed, plug and play) |
| Power Requirements | DC5V±5% @400mA |
| Power Consumption | Average power consumption<2.3W, @5V |
| Operating Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Temperature | -25℃~75℃ |
| Operating Humidity | 10% to 90% RH, non-condensing |
| Storage Humidity | 10% to 90% RH, non-condensing |
| Model | IB-2C85 | IB-2C92 |
|---|---|---|
| Overall Size (mm) | 1754 x 1289 | 2046 x 1159 |
| Overall Diagonal (inch) | 85 | 92 |
| Aspect Ratio | 4:3 | 16:9 |
| Board Weight (kg) | 19.5 | 20 |
| Model | IB-4C84 |
|---|---|
| Overall Size (mm) | 1754 x 1261 |
| Overall Diagonal (inch) | 85 |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Board Weight (kg) | 19 |
| Gross Weight (kg) | 30 |
| Product Dimension (mm) | 1754 x 1261x39.5 |
| Packed Size (mm) | 1875x1380 x90 |
Other Size is also available if need customized sizes !
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
30000000-4000000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
ABOUT US Founded in 2007, Shenzhen iBoard Technology Co., Ltd. is located in Shenzhen, Guangdong Province, China. It has 18 years of experience in the education Informationization industry. Now we’ve become into a smart education solution provider and operation service provider, special... ABOUT US Founded in 2007, Shenzhen iBoard Technology Co., Ltd. is located in Shenzhen, Guangdong Province, China. It has 18 years of experience in the education Informationization industry. Now we’ve become into a smart education solution provider and operation service provider, special...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!